• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
30°Bratislava

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

  • 20:10 25.06.2022
  • Svet
Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.

Zmeny vo vašom zmysle pre humor môžu byť skorým príznakom demencie, ukázala štúdia v odbornom časopise Journal of Alzheimer’s Disease. Uprednostňovanie groteskného humoru, ako napríklad Mr. Bean, pred satirickou alebo absurdnou komédiou, ako je Monty Python, by mohol byť skorým príznakom Alzheimerovej choroby.

Priatelia a príbuzní ľudí s demenciou uviedli, že zmeny si všimli približne deväť rokov pred typickejšími prejavmi problémov s pamäťou.

Vedúca štúdie Camilla Clark uviedla:

„Keďže zmysel pre humor nás definuje a používa sa na budovanie vzťahov s ľuďmi okolo nás, zmeny v tom, čo považujeme za vtipné, majú oveľa väčší dosah, než len výber novej obľúbenej televíznej relácie. Zdôraznili sme potrebu posunúť dôraz na stratu pamäte ako na jediný príznak demencie.

Tieto zistenia majú vplyv na diagnostiku – nielenže by zmeny osobnosti a správania mali zvoniť na poplach, ale aj samotní lekári si musia byť viac vedomí týchto symptómov ako skorého príznaku demencie.

Okrem poskytovania kľúčov k základným zmenám mozgu môžu jemné rozdiely v tom, čo považujeme za vtipné, pomôcť rozlíšiť medzi rôznymi chorobami, ktoré spôsobujú demenciu.

Humor by mohol byť obzvlášť citlivým spôsobom odhaľovania demencie, pretože kladie požiadavky na toľko rôznych aspektov mozgových funkcií, ako je riešenie hádaniek, emócie a sociálne povedomie.“

Štúdia zahŕňala údaje od 48 priateľov a príbuzných ľudí s demenciou. Niektoré z najvýraznejších zistení sa týkali frontotemporálnej demencie, najčastejšej príčiny demencie u osôb mladších ako 55 rokov.

Ľudia s týmto typom demencie sa začali smiať pri nevhodných udalostiach už mnoho rokov pred ich diagnózou. Smiali sa napríklad zo zle zaparkovaného auta alebo štekajúceho psa. Jeden muž sa začal smiať, keď sa jeho žena obarila. Ľudia, u ktorých sa vyvinula Alzheimerova choroba, sa týmto spôsobom nesmiali.

Doktor Rob Buckle, riaditeľ vedeckých programov v Medical Research Council, povedal:

„Takéto poznatky nám umožnia vytvoriť si úplný obraz o zmenách, ktoré ľudia pociťujú v počiatočných štádiách demencie a ako choroba postupuje, čo bude viesť k zlepšeniu a skoršej diagnostike a poskytovaniu starostlivosti. Rozpoznanie vzorcov správania, ktoré choroba sleduje, tiež pomôže výskumníkom rozpoznať rôzne formy choroby a identifikovať vhodných ľudí na klinické skúšky na testovanie nových intervencií.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, dementia.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

14:28 15.08.2022Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.