Baerbocková a Blinken sľubujú kroky proti potravinovej kríze
- 18:16 24.06.2022
- Berlín

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a jej americký náprotivok Antony Blinken chcú spoločne podniknúť kroky proti potravinovej kríze, ktorá sa stupňuje aj v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
„Naše posolstvo ako (skupiny) G7 je jasné. Nedovolíme, aby ruská vojna uvrhla svet do hladomoru. Konáme spoločne,“ uviedla Baerbocková na stretnutí s Blinkenom. Ten na Twitteri napísal, že sa stretli popri piatkovej konferencii o potravinovej bezpečnosti v Berlíne.
V nedeľu sa na zámku Elmau na juhu nemeckej spolkovej krajiny Bavorsko začína summit krajín skupiny najvyspelejších ekonomík sveta G7, do ktorej okrem Nemecka a USA patria Francúzsko, Japonsko, Kanada, Spojené kráľovstvo a Taliansko.
Nemecko i USA podľa Baerbockovej sledujú, ako Rusko svojou „cynickou obilninovou vojnou“ cielene spôsobuje nárast cien potravín s cieľom narušiť stabilitu krajín. „Jediným dôvodom tohto je agresia Ruska voči Ukrajine a ruská blokáda pšenice a ďalších potravín, ktoré by mali byť exportované z Ukrajiny,“ povedal Blinken. „Sme zjednotení v obrane ľudských práv a demokracie i medzinárodného práva,“ povedal.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.