Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.
Je prirodzené, že postupom veku sa životné tempo spomaľuje a človek nachádza čoraz viac dôvodov, prečo si na chvíľu posedieť pri televízore, vonku na lavičke alebo len tak pri káve. Žiaľ, aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí, a tak by ste nemali celkom prepadať sedavému životnému štýlu.
Štúdia zverejnená na stránkach publikácie JAMA Network dokazuje, že každá hodina, ktorú 60-tnici a 70-tnici trávia sedením, u nich zvyšuje riziko porážky o 14 percent. V tomto prípade platí priama úmera, a čím viac času strávite sedením, tým vyššie je riziko smrteľného ochorenia.
Ľudia vo vyššom veku, ktorí denne strávia sedením 13 a viac hodín, majú podľa vedcov až o 44 percent vyššie riziko porážky oproti tým, ktorí presedia 11 hodín denne.
Riziko cievnej mozgovej príhody plynúce z nedostatku pohybu sa našťastie dá ľahko zvrátiť. Podľa vedcov 25 minút mierne namáhavej aktivity denne dokáže redukovať toto riziko až o 40 percent. Dôchodcovia by sa preto mali častejšie venovať napríklad svižnej prechádzke alebo bicyklovaniu.
Štúdia nadväzuje na predošlé zistenia, ktoré svedčia o tom, že sedavý životný štýl vedie k hromadeniu tukových usadenín v cievach. Tie následne zvyšujú riziko všetkých srdcovo-cievnych ochorení.
Vedci v rámci výskumu oslovili vyše 7600 Američanov v priemerom veku 63 rokov, ktorých úlohou bolo po určitý čas nosiť pripevnený krokomer, ktorý zaznamenával ich fyzickú aktivitu počas dňa. Zložiť si ho mohli len na 8 hodín počas spánku.
Výskumníci na základe zozbieraných dát vyrátali množstvo času, ktoré účastníci strávili sedením, ľahkou fyzickou aktivitou alebo intenzívnejšími aktivitami. Sedavé správanie pritom definovali ako napríklad sedenie na stoličke, ležanie na pohovke alebo aj dlhodobé státie. Najvyššie riziko porážky sa pochopiteľne prejavilo u tých, ktorí počas dňa sedeli najviac.
Ako rozpoznať porážku
Pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu si treba všímať tieto základné príznaky:
- Tvár: ochabnutie na jednej strane, neschopnosť usmiať sa, pokles kútika oka alebo úst na jednej strane
- Ruky: neschopnosť zdvihnúť obidve ruky a udržať ich zdvihnuté, otupenie a slabosť v jednej ruke
- Reč: šušľanie a nezrozumiteľné rozprávanie, prípadne úplná neschopnosť rozprávať, problémy s porozumením hovoreného slova

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.