• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 17.8.2022Meniny má Milica
32°Bratislava

Tichý režim na mobile si radšej nezapínajte. Takéto to môže mať následky na zdravie

  • 20:51 24.06.2022
  • Pensylvánia
Tichý režim na mobile si radšej nezapínajte. Takéto to môže mať následky na zdravie

Tichý režim slúži na stlmenie upozornení a prichádzajúcich správ či hovorov v situáciách, keď sa nemôžeme venovať obsluhe mobilu. U niektorých však vedie k opačným výsledkom.

Tlmenie upozornení na smartofóne zapnutím tichého režimu navonok vyzerá ako skvelý spôsob boja proti závislosti na mobile. Neustále kontrolovanie displeja pri prichádzajúcich upozorneniach zo sociálnych sietí spôsobuje oslabenie pozornosti v práci, ale aj pri voľnočasových a spoločenských aktivitách.

Štúdia z Pensylvánie ale poskytuje rozdielny pohľad na tichý režim, podľa ktorého toto nastavenie v skutočnosti spôsobuje „psychickú nepohodu“, a to najmä u používateľov, ktorí sa boja, že následkom tlmených upozornení prídu o dôležité dianie vo svete.

„Podľa našich zistení vypínanie upozornení pôsobí väčšiu psychickú nepohodu ako ich ponechanie v hlasnom režime,“ komentuje zistenie doktorandka a autorka štúdie Mengqi Liaová. „Je to tak najmä preto, že ľudia prirodzene pociťujú potrebu ostať v obraze, zbaviť sa neistoty a byť v kontakte s ostatnými.“

Časté kontrolovanie mobilu s vypnutými upozorneniami môže byť následkom dvoch fenoménov – strachu z vynechania dôležitých udalostí (FoMO – z angl. „fear of missing out“) a potreby zapájať sa (NtB – z angl. „need to belong“).

Anglická skratka FoMO označuje často neopodstatnenú úzkosť z predstavy, že naši blízki sa bavia bez nás. NtB zas hovorí o ľudskej biologickej potrebe byť súčasťou skupiny a utvárať vzťahy s inými ľuďmi.

„NtB je u ľudí vo výraznom zastúpení a má značný vplyv na kognitívne schopnosti, emócie a správanie,“ tvrdia vedci v štúdii.

Tím v rámci štúdie zozbieral údaje o správaní 138 amerických používateľov mobilných telefónov značky iPhone v priemernom veku 36 rokov. Tí mali najprv vyplniť dotazník, ktorý zisťoval, do akej miery pociťujú FoMO a NtB.

Účastníci tiež poskytli vedcom údaje o tom, ako často počas dňa siahajú po mobile. Sem patrí jeho používanie na prezeranie sociálnych sietí, volanie alebo kontrolovanie upozornení.

Používatelia si pri pozorovaní zapli na mobile jeden zo štyroch režimov: hlasný s vibrovaním, hlasný bez vibrovania, tichý s vibrovaním alebo tichý bez vibrovania. Väčšina z nich (42 percent) uprednostnila tichý režim s vibrovaním. 36,2 percent účastníkov radšej využíva hlasný režim s vibrovaním, 13 percent volí hlasný režim bez vibrovania a 8,7 percent účastníkov si necháva mobil v tichom režime bez vibrovania.

Podľa vedcov ľudia, ktorí bežne používajú tichý režim bez vibrovania, si na ňom najčastejšie prezerajú sociálne siete a spomedzi všetkých skupín najčastejšie kontrolujú upozornenia.

„Účastníci, ktorí na mobile volia tichý režim, majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť kontrolovania upozornení oproti tým, ktorí si nevypínajú všetky zvukové alebo vibračné upozornenia.“

Vedci sa pozreli aj na vplyv rozličných vibračných nastavení mobilu na správanie vlastníkov mobilu. Pri vypnutí zvukov aj vibrácií účastníci s nízkou mierou FoMO oveľa menej používali mobil, pričom o ľuďoch s vysokou mierou FoMO sa dá povedať presný opak.

Podobné závery sa dajú určiť aj o účastníkoch s nízkou mierou NtB – pri tichom alebo len vibračnom režime sa na mobil dívali menej, zatiaľ čo tí s vysokou mierou tejto potreby pri tomto režime kontrolovali mobil oveľa častejšie.

Vedci konštatujú, že stlmenie upozornení na mobile nestačí na odvedenie pozornosti používateľa od zariadenia, a na niektorých ľudí dokonca pôsobí znervózňujúco.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

14:28 15.08.2022Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.