Ruské médiá nehovoria o tom, že od začiatku vojny uplynulo už 100 dní
- 14:59 03.06.2022
- Moskva

Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu uplynulo v piatok už 100 dní. Ruské televízie však tento fakt pred svojimi divákmi v správach zamlčujú, všíma si BBC.
Najsledovanejšie ruské televízne stanice vo svojom rannom spravodajstve začali správami, v ktorých obvinili Ukrajinu z bezhlavého ostreľovania Kyjevom neovládaných oblastí.
Štátny kanál Rossija 1 napríklad uviedol, že „nacionalisti napadli Mariupol a Doneck“. Druhá štátna televízia, Pervyj kanal, zase divákom poskytla „nové príklady profesionalizmu a nezištnosti, ktoré preukázala ruská armáda pri obrane Donbasu“.
Ani jedna z televíznych staníc pritom nespomenula, že ruská „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine trvá už 100 dní. Pred začiatkom vojny pritom redaktori oboch spomínaných televíznych staníc naznačovali, že Rusko bude zrejme na dobytie Ukrajiny potrebovať iba zopár dní.
Ruský nezávislý spravodajský portál Meduza.io pritom vo štvrtok s odvolaním sa na nemenový zdroj uviedol, že ruská vláda nariadila štátnym médiám, aby nespomínali, že od začiatku invázie uplynulo už 100 dní.
„Upriamenia pozornosti na dátumy spojené s vojnou, by mohlo Rusov prinútiť myslieť na dosahovanie cieľov invázie a nad tým, ako veľmi je úspešná,“ uviedol zdroj z prostredia Kremľa pre Meduzu.io.
To, akým spôsobom ruské médiá pokrývajú udalosti na Ukrajine, je pritom podľa BBC v ostrom rozpore s tým, ako to robia ukrajinské médiá. Dnešné udalosti pokrývajú pod sloganom: „100 dní statočnosti“.
„Nejde o dátum, ktorý treba oslavovať, a dúfame, že si nebudeme pripomínať aj 200 dní od začiatku vojny. Dúfame, že oslávime náš víťazný deň,“ uviedol moderátor súkromného ukrajinského televízneho kanála Priamyj.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.