Tieto tri faktory predpovedajú problémy s duševným zdravím s 90% presnosťou

Psychické problémy sú s veľkou pravdepodobnosťou spojené s týmito faktormi.
Podľa výskumníkov z McGill University existujú dôkazy, že široká škála psychiatrických problémov (od depresie, úzkosti a závislostí až po dyslexiu, bulímiu a ADHD) môže byť z veľkej časti spôsobená kombináciou iba troch faktorov:
- Nepriazeň osudu - Sociálny faktor, ktorý poukazuje na dôležitú úlohu zanedbávania alebo zneužívania v ranom detstve.
- Dopamín - Biologický faktor individuálnej variability v dopamínovej dráhe odmeňovania v mozgu.
- Temperament - Psychologický faktor, ktorý súvisí najmä so sklonmi k impulzívnosti a ťažkostiam s ovládaním emócií.
Tieto zistenia môžu pomôcť pochopiť príčiny širokého spektra psychiatrických porúch a tiež znaky, na ktoré sa oplatí zamerať pri snahe o včasnú intervenciu. Marco Leyton, hlavný autor štúdie publikovanej v Neuropsychopharmacology, uviedol:
„Až donedávna sa predpokladalo, že psychiatrické poruchy odrážajú jednotlivé entity choroby, z ktorých každá má svoje vlastné jedinečné príčiny. Súčasný výskum vyvracia túto myšlienku, namiesto toho naznačuje, že väčšina porúch so skorým nástupom do značnej miery odráža rozdielne prejavy malého počtu biologických, psychologických a sociálnych faktorov."
Spoločný účinok troch kľúčových faktorov: temperament, trauma a dopamín
Skorší výskum naznačil, že každý z týchto troch faktorov má izolovane aspoň mierny vplyv na rozvoj psychiatrických porúch. Na porovnanie, autori tejto novej štúdie mali vôbec prvýkrát príležitosť preskúmať všetky tri faktory spoločne. Päťdesiatdva mladých ľudí žijúcich v oblastiach Montrealu alebo Quebecu (30 žien a 22 mužov) od narodenia sledovali Jean Séguin (z Université de Montréal) a Michel Boivin (z Université Laval). Absolvovali vyšetrenia mozgu (PET a MRI), ktoré merali vlastnosti ich dopamínovej odmeňovacej dráhy. Tieto mozgové črty sa potom skombinovali s informáciami o ich temperamente a históriou traumyv ranom živote.
Je prekvapujúce, že táto kombinácia len troch faktorov dokázala s presnosťou viac ako 90% predpovedať, ktorí účastníci mali problémy s duševným zdravím buď v minulosti, alebo počas trojročného sledovacieho obdobia. Keďže výsledky sú čerstvé a potenciálne veľmi dôležité, Kanadský inštitút pre výskum zdravia (CIHR) poskytol ďalšie dva milióny dolárov na zdvojnásobenie veľkosti vzorky a sledovanie účastníkov až do veku 20 rokov. „A výsledky je potrebné replikovať vo väčších aj etnicky rôznorodejších skupinách,“ zdôrazňuje prvá autorka štúdie Maisha Iqbal. "Ak sa replikuje, náš výskum by mohol zmeniť spôsob, akým uvažujeme o duševných chorobách."

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.