• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
18°Bratislava

Plánom EÚ na ruské ropné embargo hrozí kolaps, keďže Maďarsko odmieta kompromis

  • 11:22 30.05.2022
  • Brusel
Plánom EÚ na ruské ropné embargo hrozí kolaps, keďže Maďarsko odmieta kompromis

Plány Európskej únie (EÚ) na uvalenie embarga na ruskú ropu balansujú na pokraji krachu v pondelok, pred samitom lídrov členských štátov, ktorý sa bude konať neskôr počas dňa.

EÚ dúfala, že sa do konca roka zastaví nákup ruskej ropy a rafinovaných produktov. Nový balík sankcií, v poradí už šiesty od februárovej invázie Ruska na Ukrajinu, si však vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov, ale Maďarsko a v menšej miere aj Česko a Slovensko boli proti. Všetky tri vnútrozemské krajiny sú historicky závislé od dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba zo sovietskej éry.

Nemecký vicekancelár Robert Habeck v nedeľu (29. 5.) na tlačovej konferencii varoval, že európska jednota „sa začína opäť rúcať“ po tom, ako sa na rokovaniach diplomatov nepodarilo prekonať maďarský odpor napriek návrhom na odloženie embarga pre tieto tri stredoeurópske štáty.

Neschopnosť dohodnúť sa na zákaze ruskej ropy viedla podľa rôznych správ k oslabeniu balíka aj v iných ohľadoch. Z návrhu napríklad vypadol aj zákaz ruských investícií do európskych nehnuteľností.

Najvyšší diplomat EÚ Josep Borrell je napriek tomu stále optimistický a dúfa, že by sa v pondelok mohla dosiahnuť dohoda. „Myslím si, že dnes popoludní budeme môcť ponúknuť lídrom členských štátov dohodu,“ povedal Borrell pre francúzsku rozhlasovú stanicu France Info.

Nákupy ruskej ropy a plynu v Európe generujú pre Kremeľ príjmy približne vo výške 1 miliardy USD (932,66 milióna eur) denne a sú najväčším samostatným zdrojom devíz pre Rusko. Podľa údajov ministerstva financií sa ruské výdavky na obranu v apríli v dôsledku vojny viac ako zdvojnásobili na 300 miliónov USD denne.

Vojna na Ukrajine podnietila štáty EÚ, aby sa pokúsili rýchlo znížiť svoju závislosť od dovozu energií z Ruska vrátane zemného plynu.

Maďarsko, ktorého vodca Viktor Orbán je ojedinelým spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Európe, však argumentuje, že nemôže podporiť plán EÚ v navrhovanej forme, pretože by to „úplne zničilo“ bezpečnosť jeho dodávok energie.

Brusel ponúkol Maďarsku a Slovensku ročný odklad a Českej republike polročný na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy, to však nepresvedčilo Budapešť, aby ustúpila.

Maďarsko požaduje výnimku z embarga najmenej na štyri roky a chce 800 miliónov eur z fondov EÚ na prestavbu rafinérie a zvýšenie kapacity ropovodu z Chorvátska.

TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

DNES - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO

DNES - 11:58Ekonomické

Globálny voľný obchod je v kríze. Povedala to v utorok generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová na stretnutí s japonským premiérom Šigerom Išibom v Tokiu.

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur

DNES - 10:56Ekonomické

Spoločnosti kontrolované americkým technologickým miliardárom Elonom Muskom vo veľkom využívajú prostriedky z fondov Európskej únie.

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov

VČERA - 15:59Ekonomické

Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu vystačia na viac ako 500 rokov, napísal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v článku pre časopis Energy Policy.

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní

VČERA - 15:05Ekonomické

Európska centrálna banka by mala prestať znižovať náklady na pôžičky, keďže turbulencie v globálnej ekonomike podporujú cenové tlaky.