• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
Bratislava

Borrell: Vstup Fínska a Švédska do NATO podporia všetky krajiny EÚ

  • 14:12 17.05.2022
  • Brusel
Borrell: Vstup Fínska a Švédska do NATO podporia všetky krajiny EÚ

Vstup Fínska a Švédska do NATO podporia všetky členské krajiny Európskej únie. Vyhlásil to v utorok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, podľa ktorého vstup dvoch severských krajín do NATO posilní Európsku úniu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA a denníka The Guardian.

Som si istý, že všetky členské štáty preukážu silnú podporu (Fínsku a Švédsku), pretože nás to posilní a upevní našu jednotu,“ vyhlásil Borrell.

Vstup týchto dvoch severských krajín do NATO podľa šéfa diplomacie EÚ tiež zvýši schopnosť eurobloku reagovať na hrozby nachádzajúce sa pri jeho hraniciach.

Borrell zároveň pred začiatkom stretnutia ministrov obrany EÚ v Bruseli pripomenul, že potenciálne rozšírenie NATO je presným opakom toho, čo chcel ruský prezident Vladimir Putin dosiahnuť inváziou na Ukrajinu, keďže šéf Kremľa sa snažil zastaviť rozširovanie Aliancie pri ruských hraniciach.

Zároveň dodal, že dúfa, že sa Severoatlantickej aliancii podarí prekonať námietky Turecka, ktoré sa vyjadrilo proti vstupu Fínska a Švédska do NATO. Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana totiž Turecko tieto krajiny nepodporí pre sankcie, ktoré proti nemu zaviedli, pričom Erdogan opakovane tvrdí, že Fínsko a Švédsko podporujú teroristické organizácie, píše DPA.

Na utorkovom stretnutí ministrov obrany EÚ, na ktoré Borrell smeroval, sa osobne zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov, ktorý sa pripojí prostredníctvom videohovoru na diskusiu o Ukrajine.

Ministri budú okrem toho na stretnutí hovoriť aj o súčasnej situácii v Mali a budúcnosti európskej vojenskej misie, ktorá je zameraná na výcvik tamojších vojakov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN

VČERA - 20:57Zahraničné

Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

VČERA - 19:32Zahraničné

Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

VČERA - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

VČERA - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

VČERA - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.