Penta: Boj proti krížovému vlastníctvu v zdravotníctve je politická agenda ÚDZS

Boj proti krížovému vlastníctvu v zdravotníctve je podľa spoločnosti Penta Investments nezmyselnou politickou agendou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Úrad podľa nej vedie iracionálny boj proti pôsobeniu súkromných spoločností v sektore. "Vychádza pritom z nezmyselnej predstavy, že Penta má v slovenskom zdravotníctve dominantné postavenie. Toto tvrdenie je však mýtus," podotkla pre TASR Lenka Vargová zo spoločnosti.
Poukázala na to, že Penta nie je dominantným či monopolným hráčom v slovenskom zdravotníctve a ani sa k nemu v žiadnom segmente neblíži. „Dominantným hráčom je štát, ktorý je nielen vlastníkom najväčšej poisťovne a nemocníc, ale je zároveň aj regulátorom,“ ozrejmila Vargová. V tejto súvislosti dodala, že v zdravotnom poistení má súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera 28-percentný trhový podiel, v segmente lekární má lekárenskú sieť Dr. Max podiel na trhu približne 15 percent. „Sme síce vlastníkom najväčšej súkromnej siete regionálnych nemocníc, ale vzhľadom na ich počet a veľkosť nie sme v tomto sektore dominantným poskytovateľom, tým sú štátom a verejným sektorom vlastnené najväčšie nemocnice,“ doplnila.
Boj proti krížovému vlastníctvu nemá podľa Penty žiadnu oporu v legislatíve a akékoľvek zásadné regulačné opatrenie by malo byť podľa nej motivované verejným záujmom. „Ktorým je predovšetkým zlepšovanie kvality, dostupnosti poskytovanej starostlivosti a efektivity slovenského zdravotníctva. Zákaz krížového vlastníctva neadresuje ani jeden z týchto cieľov a je v priamom rozpore s Ústavou SR a rovnako tak aj v rozpore s právom Európskej únie o voľnom pohybe kapitálu medzi členskými krajinami,“ skonštatovala Vargová.
Ak by došlo k takémuto zákazu, krajina by podľa Penty bola vystavená nutnosti, pravdepodobne protiprávne, vyvlastniť a veľmi draho odškodniť spoločnosť. Zákaz by tiež podľa nej nepriniesol nič pozitívne pre pacienta a ani pre lepšiu kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. „Ako súkromný investor odmietame, ak predstavitelia štátnych orgánov chcú riešiť svoj vzťah k Pente cez to, že chcú likvidovať a ohrozovať to málo, čo v slovenskom zdravotníctve funguje,“ skonštatovala Vargová. Poukázala, že ako súkromný investor doteraz preinvestovala v slovenskom zdravotníctve viac ako pol miliardy eur a nastavuje zrkadlo nefungujúcemu štátnemu zdravotníctvu.
ÚDZS nedávno zverejnil správu o činnosti úradu za rok 2021. V nej okrem iného hovorí, že jedným z kľúčových faktorov na obnovu systému zdravotníctva je analýza zákazu krížového vlastníctva. Poukazuje pri tom na to, že v roku 2003 sa pri reforme zdravotníctva tento zákaz opomenul, čoho výsledkom je dominancia investičnej skupiny Penta v systéme, ktorá nemá v Európe obdobu.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.