Europarlament schválil správu Hojsíka o prísnejšej regulácii toxických látok v odpade
- 10:41 06.05.2022
- Brusel/Štrasburg

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok vo Štrasburgu veľkou väčšinou schválili legislatívnu správu slovenského europoslanca Martina Hojsíka (PS) z liberálnej frakcie Obnovme Európu o prísnejšej regulácii toxických látok v odpade. Informuje o tom spravodajca TASR.
Hojsík pre TASR spresnil, že ide o takzvané perzistentné organické látky, ktoré má EÚ legislatívne riešiť. Ide o najškodlivejšie látky, aké poznáme – dioxíny, ktoré spôsobujú rakovinu a vznikajú pri spaľovaní odpadu, alebo PCB látky, ktoré kontaminujú veľkú časť Horného Zemplína okolo Chemka Strážske, brómované spomaľovače horenia ešte pred 15 rokmi používané v elektronike či fluórované látky, ktoré sa našli aj v ľudom neprístupných plesách vo Vysokých Tatrách.
„Tieto látky sú celosvetovo zakázané, ale ešte stále sa môžu nachádzať v starších mobilných telefónoch, počítačoch či televízoroch. To, o čom moja správa rozhoduje, je, že keď tieto výrobky recyklujeme, aby sme zabránili znovupoužitiu týchto látok v nových výrobkoch, aby nedochádzalo k toxickej recyklácii,“ vysvetlil. Ľudia by podľa neho mali dôverovať tomu, že výrobky z recyklovaných plastov neobsahujú toxické látky.
Hojsík ocenil, že návrh, ktorý v mene EP presadzuje, mal podporu všetkých politických frakcií, a spresnil, že už na budúci týždeň by sa o tejto téme mali začať rokovania s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ.
Poslanec Michal Wiezik (PS) dodal, že ide o vážnu tému pre ľudské zdravie, lebo hrozí, že pri podpore obehovej ekonomiky a recyklácie sa do obehu znovu dostanú látky, ktoré sú extrémne toxické, zostávajú v ľudskom organizme a ohrozujú životy dospelých, detí aj nenarodených detí. „Musíme mať mechanizmus, ktorý dokáže z materiálov určených na recykláciu vybrať nebezpečné látky, označiť ich za nebezpečný odpad a adekvátne s ním nakladať,“ opísal situáciu.
Wiezik upozornil, že tieto látky boli objavené aj na Sahare, v Antarktíde či vo Vysokých Tatrách. Takéto látky sa už nevyrábajú, ale pretrvávajú a nerozkladajú sa v prírode, a preto musí byť spôsob, ako eliminovať ich pribúdanie. Spresnil, že EP sprísnil zákonné limity pre uvedené toxické látky viac, ako navrhla Európska komisia, a vyjadril nádej, že sa to zohľadní aj počas nadchádzajúceho trialógu a členské štáty EÚ tiež začnú túto problematiku riešiť s plnou vážnosťou.

Turistov v Česku zasiahol blesk
Horskí záchranári zasahovali pri turistoch po zásahu bleskom.

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal
Rusko má podľa prezidenta dostatočnú kapacitu na to, aby konflikt na Ukrajine doviedlo do víťazného konca pre Moskvu.

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský
Na pražskom letisku Václava Havla pristálo v nedeľu predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruský útok na Kyjev zranil 11 osôb
Pri nočnom ruskom dronovom útoku na ukrajinskú metropolu utrpelo zranenia najmenej 11 ľudí vrátene dvoch detí, uviedli tamojšie orgány.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.