Ako zistiť, či ide o demenciu alebo len klasické prejavy starnutia? Rýchly test to odhalí

Demencia sa odlišuje od klasických prejavov starnutia hneď v niekoľkých bodoch. Takto zistíte, či ste sa vy alebo vaši známi stali jej obeťou.
Slovo na špičke jazyka alebo zabudnuté narodeniny – každému z nás občas neslúži pamäť tak, ako by mala. S pribúdajúcim vekom si ale mnohí kladú otázku, či ide o bežné zabúdanie, alebo už treba začať premýšľať nad demenciou.
Demencia je progresívne ochorenie, ktoré sprevádza strata kognitívnych schopností, ako je myslenie a pamäť, pričom časté sú aj nevyspytateľné zmeny nálady a osobnosti.
Štatistiky prezrádzajú, že vo svete žije takmer 50 miliónov ľudí s demenciou, pričom každé 4 sekundy pribudne ďalší prípad. Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba, ktorá sa však často diagnostikuje až v pokročilom štádiu, alebo sa nediagnostikuje vôbec. Na Slovensku ňou trpí približne 50 tisíc pacientov.
Keďže príznaky demencie a starnutia je od seba často len ťažké odlíšiť, vedci prišli s testom, ktorý pomáha vyriešiť tento problém.
Najdôležitejším rozdielom medzi demenciou a starnutím je to, že symptómy demencie zasahujú do bežného života tak, že znemožňujú jeho chod. Pacient sa tak aj niekoľko rokov pred diagnózou stretáva s ťažkosťami so sústredením, ťažko sa mu počítajú drobné v obchode, nedokáže nájsť správne slovo na vyjadrenie myšlienky, mýli si aktuálny čas a miesto, na ktorom sa nachádza, alebo zaznamenáva časté zmeny nálady.
Test na zistenie prítomnosti demencie
Rozdiel medzi starnúcim človekom a človekom s demenciou sa dá vysvetliť na príklade kľúčov od auta. Každému z nás sa už stalo, že si ich položil na nezvyčajné miesto, a potom strávil minúty ich hľadaním.
V priebehu starnutia človeku trvá čoraz dlhšie, kým si spomenie na miesto, kam si kľúče odložil. Musí pritom premýšľať nad tým, kde bol, čo robil alebo čo ho vyrušilo, keď ich odkladal. Spomenie si napríklad, že mu pri dverách zazvonil poštár, a tak mu šiel otvoriť. Kľúče potom nájde práve v tejto časti domácnosti.
Pri demencii tento proces prebieha inak, alebo neprebieha vôbec. Pacient si nie je schopný spomenúť na dej, ktorý sa odohrával počas toho, ako si odkladal kľúče od auta. Druhou možnosťou je to, že kľúče odložil na miesto, ktoré je naozaj nezvyčajné – napríklad do chladničky.
Existuje niekoľko spôsobov, ako odlíšiť demenciu od klasických známok starnutia. Toto sú niektoré z nich:
Bežné starnutie | Alzheimerova choroba |
občasné zlé rozhodnutia | opakovanie chýb, zlý úsudok |
omeškanie mesačnej platby | problémy s platením za účty |
zabudnutie na to, aký je deň, a spomenutie si neskôr | neschopnosť spomenúť si, aký je deň alebo rok |
občasné zabudnutie na slovo, ktoré chceme použiť | bežné ťažkosti pri vedení konverzácie |
občasné zabudnutie, kde sa veci nachádzajú | ukladanie vecí na nezvyčajné miesta |
Demencia verzus starnutie: Zmeny mozgu
V mnohých prípadoch to nie je sám pacient, kto na sebe spozoruje prvotné problémy s kognitívnymi schopnosťami. Často ho na ne upozorní rodinný príslušník alebo známy. Aj to je jeden z kľúčových príznakov demencie – teda časté opakovanie chýb, pričom si to pacient neuvedomuje.
Postupom veku sa mozog každého z nás mierne zmenšuje, čo je prirodzené a normálne. Zároveň sa spomaľuje proces myslenia a spracovávania spomienok. V prípade Alzheimerovej choroby ale ide o výrazné zmenšenie mozgu a poškodenie mozgových buniek v dôsledku hromadenia toxických proteínov známych ako amyloidy a tau proteíny.
Amyloidy a tau proteíny prerušujú vzájomnú komunikáciu mozgových buniek, čo vedie k prejavom klasických príznakov demencie. Bunky napokon umierajú a objem mozgu sa zmenšuje.
Kedy sa obrátiť na lekára
Návštevu lekára by ste mali zvážiť v prípade, že sa u vás vyskytnú niektoré z týchto príznakov:
- opakované kladenie tých istých otázok
- strácanie sa na miestach, ktoré dobre poznáte
- problém postupovať podľa receptu alebo iných inštrukcií
- problém orientovať sa v čase a priestore a nespoznávanie známych ľudí
- zanedbávanie starostlivosti o seba – vynechávanie jedál a hygieny alebo nebezpečné správanie
Skutočnú príčinu týchto príznakov dokáže určiť až vyšetrenie u špecialistu. Na vine môžu byť okrem demencie aj problémy so štítnou žľazou, nedostatok vitamínov, infekcia, menopauza alebo užívanie niektorých liekov.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.