• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
21°Bratislava

Ministerstvo financií používalo nelegálny softvér za milióny

  • 12:04 15.10.2013
  • BRATISLAVA
Ministerstvo financií používalo nelegálny softvér za milióny

Rozpočtové organizácie Ministerstva financií (MF) SR Datacentrum a sekcia Finančného riaditeľstva SR, používali nelegálne softvér od spoločnosti Oracle za 4,4 mil. eur. Informoval o tom na blogu sme.sk zástupca portálu itmonitor.sk Matej Hlôška.

Podľa jeho zistení, audit používaných licencií spoločnosti Oracle vykonala spoločnosť Indexer, s.r.o., ktorá po preukázaní neoprávneného používania softvéru uskutočnila spätnú dodávku licencií v hodnote 4,4 mil. eur.

"Audit používania licencií iniciovala vo februári 2011 a marci 2012 spoločnosť Oracle, teda ešte za bývalej vlády Ivety Radičovej," uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor MF. Vykonané audity boli podľa ministerstva v zmysle obchodných podmienok bezodplatné.

Problém s licenciami na finančnom riaditeľstve podľa ministerstva spočíval v tom, že boli používané nad rámec zmluvy v prípade projektu KONS, ktorý na začiatku roka 2012 takmer vyústil kolapsom finančnej správy. V prípade organizácie Datacentrum boli nezrovnalosti výsledkom "hardvérovej rekonfigurácie technologického prostredia na prevádzkovanie centrálnych aplikácií", ako to charakterizovalo ministerstvo. "V rámci hardvérovej rekonfigurácie boli nasadené ďalšie hardvérové komponenty nad rámec existujúcich, čím sa zvýšila potreba softvérových licencií. Týmto vznikol rozdiel v počte zakúpených a reálne používaných licencií, na ktoré poukázal audit a ktoré boli následne vysporiadané," objasnilo tlačové oddelenie MF.

Na základe týchto skúseností chce MF riešiť problematiku licencií centrálnym obstaraním. "Centrálne obstaranie licencií môže priniesť nemalé úspory z pohľadu štátneho rozpočtu. Rezort financií zastreší centrálne zmluvy na jednom mieste. Nákupy licencií Oracle, ich obnova alebo ďalšie služby súvisiace s ich aktualizáciu budú zabezpečované pre všetky ministerstvá a ostatné organizácie za rovnakých podmienok," uzavrel tlačový odbor.

Ministerstvo predpokladá, že centrálne obstaranie licencií začne od budúceho roka.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur

DNES - 19:31Ekonomické

Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne

DNES - 18:19Ekonomické

Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ

DNES - 18:05Ekonomické

Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta

DNES - 17:28Ekonomické

Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží

DNES - 15:29Ekonomické

Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.