• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
14°Bratislava

Spojené štáty zastavili snahy Ruska o vyplatenie dlhov z rezerv v amerických bankách

  • 10:01 05.04.2022
  • Washington
Spojené štáty zastavili snahy Ruska o vyplatenie dlhov z rezerv v amerických bankách

Tento krok má zvýšiť tlak na Moskvu a odkrojiť z jej domácich dolárových rezerv.

Spojené štáty v pondelok (4. 4.) zastavili snahy Ruska o vyplatenie držiteľov svojho štátneho dlhu vo výške viac ako 600 miliónov USD (545,21 milióna eur) z rezerv držaných v amerických bankách. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Z dôvodu sankcií zavedených po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára boli devízové rezervy ruskej centrálnej banky v amerických finančných inštitúciách zmrazené. Ministerstvo financií USA však od prípadu k prípadu povoľuje ruskej vláde použiť tieto prostriedky na uskutočnenie kupónových platieb za štátny dlh denominovaný v dolároch.

V pondelok, v deň splatnosti najväčšej platby, vrátane splátky istiny vo výške 552,4 milióna USD, americká vláda podľa hovorcu ministerstva financií odrezala Moskve prístup k zmrazeným finančným prostriedkom. Okrem toho malo Rusko v pondelok vyplatiť aj kupón vo výške 84 miliónov USD za štátny dlhopis splatný v roku 2042.

Tento krok má prinútiť Moskvu urobiť ťažké rozhodnutie, či použije doláre, ku ktorým má prístup, na platby svojho dlhu, alebo na iné účely vrátane podpory svojho vojnového úsilia, uviedol hovorca ministerstva financií. Rusko bude čeliť historickému bankrotu, ak sa tak rozhodne neurobiť. „Rusko si musí vybrať medzi čerpaním zo zostávajúcich cenných dolárových rezerv, alebo nových príjmov a nesplnením záväzkov,“ dodal hovorca.

Ministerstvo financií USA zastavilo banku JPMorgan Chase, ktorá doteraz spracovávala ruské platby ako korešpondenčná banka, uviedol zdroj oboznámený s touto záležitosťou. Korešpondenčná banka spracováva kupónové platby a posiela ich platobnému agentovi na distribúciu medzi držiteľov dlhopisov v zámorí. Rusko má 30-dňovú lehotu na vykonanie platby, dodal zdroj.

USA zvyšujú tlak na Rusko a spolu s Európskou úniou (EÚ) plánujú tento týždeň nové sankcie s cieľom potrestať Moskvu za zabíjanie civilistov na Ukrajine. Zábery masového hrobu a mŕtvych Ukrajincov v uliciach Buče so zviazanými rukami, ktorí boli zastrelení zblízka, vyvolali v pondelok pobúrenie na celom svete.

Rusko má celkovo 15 nesplatených zahraničných dlhopisov v nominálnej hodnote okolo 40 miliárd USD. Doteraz sa mu darilo vyhnúť sa nesplácaniu svojho zahraničného dlhu napriek bezprecedentným západným sankciám. Táto úloha je však čoraz ťažšia.

Rusku naposledy povolili zaplatiť kupón vo výške 447 miliónov USD, ktorý bol splatný minulý štvrtok (31. 3.), čo je najmenej piata takáto platba od začiatku vojny.

Ak Rusko neuskutoční žiadnu zo svojich nadchádzajúcich platieb za dlhopisy v rámci stanovených lehôt, alebo ak zaplatí v rubľoch v prípade, keď má uskutočniť platby v dolároch, eurách alebo inej mene, bude to znamenať jeho zlyhanie.

A hoci Rusko aktuálne nemá prístup k medzinárodným dlhopisovým trhom v dôsledku sankcií Západu, nesplatenie by mu zakázalo prístup na tieto trhy aj v budúcnosti, až kým nebudú jeho pohľadávky voči veriteľom úplne vyrovnané, a kým sa nevyriešia všetky právne prípady vyplývajúce z nesplácania.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená

VČERA - 13:52Ekonomické

Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

VČERA - 11:10Ekonomické

Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov

VČERA - 10:46Ekonomické

Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska

VČERA - 9:46Ekonomické

Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %

19:12 02.05.2025Ekonomické

Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.