• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
33°Bratislava

4 dôvody, prečo sa niektorí ľudia nenakazia COVID-19

  • 20:09 09.04.2022
  • Dublin
4 dôvody, prečo sa niektorí ľudia nenakazia COVID-19

Imunologička ponúkla štyri dôvody, prečo sa niektorí ľudia nenakazia novým koronavírusom.

Od prepuknutia pandémie nového koronavírusu stihli niektorí ľudia ochorieť niekoľkokrát, zatiaľ čo iní sa covidu vyhli napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými.

Cliona O'Farrelly, profesorka komparatívnej imunológie a biochémie na Trinity College Dublin, vystúpila v rozhlasovej relácii Today with Claire Byrne írskeho rádia RTE, aby vysvetlila, prečo to tak je.

Menovala štyri dôvody, vrátane tých, ktoré už predtým uviedli odborníci, ako sú sociálno-ekonomické zázemie, dobrý celkový zdravotný stav a starostlivé správanie. Menej zjavnou príčinou je vrodená imunitná odpoveď, ktorá je momentálne predmetom skúmania, aby sa zistilo, či sú niektorí ľudia odolní voči COVID-19.

O'Farrelly vysvetlila, že je tu isté percento ľudí, ktorí majú niečo, čo by sme mohli nazvať vrodený imunitný podpis: „Takže si myslím, že tieto štyri veci sú naozaj dôležité; váš sociálno-ekonomický status, váš všeobecný zdravotný stav, ako sa správate a potom táto vrodená odolnosť.“

Tím doktorky O'Farrelly študoval skupinu žien, ktoré sa nakazili hepatitídou C pri transplantácii krvi, zatiaľ čo iné boli prirodzene chránené. Podobne ako v prípade Covid-19 sa domnieva, že to môže byť spôsobené vrodenou imunitnou odpoveďou.

Ako vysvetlila: „Teraz máme údaje o tom, že ženy, ktoré sa nenakazili, mali viac vrodenú imunitnú odpoveď, čo je imunitná odpoveď, ktorá sa spustí okamžite po strete s vírusom a je to tá časť imunitného systému, ktorá je priamo v mieste, kde sa vírus nachádza.

Teraz O'Farrelly skúma, či sa to týka aj covidu: „Chrípka je úplne iný typ vírusu. Vírusy pochádzajú z veľmi odlišných kmeňov a to, že ste odolný voči jednému, nemusí nutne znamenať, že ste odolný voči druhému. Ale toto by sme chceli preskúmať."

Medzinárodné konzorcium odborníkov skúma ľudí zo 40 rôznych krajín, ktorí sa vírusom nenakazili napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými. O'Farrelly povedala: "V ideálnom prípade hľadáme ľudí, ktorí odolali vírusu dvakrát, počas prvej vlny a nedávno Omikronu, a ideálne potrebujeme ľudí, ktorých partner bol pozitívny na PCR, zatiaľ čo oni s nimi zdieľali izbu a zostali negatívni.“

Nie je to ľahká úloha, pretože hľadajú genetické markery rezistencie, čo znamená, že musia sekvenovať celý genóm účastníkov. Dodala: "Je to ako hľadať ihlu v kope sena, pretože ľudský genóm je variabilný, ale očakávame, že uvidíme nejaké mutácie vo vrodenom imunitnom géne, ktoré poskytujú ľuďom odolnosť."

O'Farrelly ponúkla aj niekoľko rád: "Ľudia by mali byť stále opatrní, pretože sú to opäť zraniteľní, ktorí budú skutočne trpieť, a tiež systém zdravotnej starostlivosti. Zdravotnícki pracovníci sú jednoducho vyčerpaní a spôsobuje im to obrovské problémy. Naozaj by sme sa o nich teraz mali starať. Bohužiaľ, bude to pokračovať. Bude sa to neustále vracať, kým nebude celý svet skutočne imúnny."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mirror.co.uk, viralresistanceproject.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

Najdôležitejšie číslo na svete je 137. Viete prečo?

19:31 25.06.2022Veda

Malé, záhadné a obyčajné. Tak sa javí číslo 137 nezainteresovanému pozorovateľovi. V skutočnosti sa za ním skrýva odpoveď na celý život.

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

Zeleň a jasné farby v mestách dokážu preukázateľne zlepšiť náladu

13:04 20.06.2022Veda

Francúzski vedci zistili, že dostatok zelene a jasných farieb v mestách môže u ľudí preukázateľne pozdvihnúť náladu.

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

Nové zistenie o omikrone: Ľudia, ktorí nákazu prekonali, musia byť na pozore

8:22 20.06.2022Veda

Ľudia, ktorí prekonali infekciu omikron variantom nového koronavírusu, by si mali dávať pozor na ďalšie infekcie.

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

Revolučný liek dokázal odstrániť rakovinu. Doktorka vysvetlila, ako funguje

20:24 08.06.2022Veda

Doktorka, ktorá pracovala na novom lieku na rakovinu konečníka, vysvetlila, prečo je podľa nej tak účinný.

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner úspešne pristála v Novom Mexiku

6:06 26.05.2022Veda

Vesmírna loď Boeing CST-100 Starliner pristála v stredu na púšti v americkom štáte Nové Mexiko po úspešnom ukončení šesťdňovej misie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).