• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

4 dôvody, prečo sa niektorí ľudia nenakazia COVID-19

  • 20:09 09.04.2022
  • Dublin
4 dôvody, prečo sa niektorí ľudia nenakazia COVID-19

Imunologička ponúkla štyri dôvody, prečo sa niektorí ľudia nenakazia novým koronavírusom.

Od prepuknutia pandémie nového koronavírusu stihli niektorí ľudia ochorieť niekoľkokrát, zatiaľ čo iní sa covidu vyhli napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými.

Cliona O'Farrelly, profesorka komparatívnej imunológie a biochémie na Trinity College Dublin, vystúpila v rozhlasovej relácii Today with Claire Byrne írskeho rádia RTE, aby vysvetlila, prečo to tak je.

Menovala štyri dôvody, vrátane tých, ktoré už predtým uviedli odborníci, ako sú sociálno-ekonomické zázemie, dobrý celkový zdravotný stav a starostlivé správanie. Menej zjavnou príčinou je vrodená imunitná odpoveď, ktorá je momentálne predmetom skúmania, aby sa zistilo, či sú niektorí ľudia odolní voči COVID-19.

O'Farrelly vysvetlila, že je tu isté percento ľudí, ktorí majú niečo, čo by sme mohli nazvať vrodený imunitný podpis: „Takže si myslím, že tieto štyri veci sú naozaj dôležité; váš sociálno-ekonomický status, váš všeobecný zdravotný stav, ako sa správate a potom táto vrodená odolnosť.“

Tím doktorky O'Farrelly študoval skupinu žien, ktoré sa nakazili hepatitídou C pri transplantácii krvi, zatiaľ čo iné boli prirodzene chránené. Podobne ako v prípade Covid-19 sa domnieva, že to môže byť spôsobené vrodenou imunitnou odpoveďou.

Ako vysvetlila: „Teraz máme údaje o tom, že ženy, ktoré sa nenakazili, mali viac vrodenú imunitnú odpoveď, čo je imunitná odpoveď, ktorá sa spustí okamžite po strete s vírusom a je to tá časť imunitného systému, ktorá je priamo v mieste, kde sa vírus nachádza.

Teraz O'Farrelly skúma, či sa to týka aj covidu: „Chrípka je úplne iný typ vírusu. Vírusy pochádzajú z veľmi odlišných kmeňov a to, že ste odolný voči jednému, nemusí nutne znamenať, že ste odolný voči druhému. Ale toto by sme chceli preskúmať."

Medzinárodné konzorcium odborníkov skúma ľudí zo 40 rôznych krajín, ktorí sa vírusom nenakazili napriek tomu, že boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými. O'Farrelly povedala: "V ideálnom prípade hľadáme ľudí, ktorí odolali vírusu dvakrát, počas prvej vlny a nedávno Omikronu, a ideálne potrebujeme ľudí, ktorých partner bol pozitívny na PCR, zatiaľ čo oni s nimi zdieľali izbu a zostali negatívni.“

Nie je to ľahká úloha, pretože hľadajú genetické markery rezistencie, čo znamená, že musia sekvenovať celý genóm účastníkov. Dodala: "Je to ako hľadať ihlu v kope sena, pretože ľudský genóm je variabilný, ale očakávame, že uvidíme nejaké mutácie vo vrodenom imunitnom géne, ktoré poskytujú ľuďom odolnosť."

O'Farrelly ponúkla aj niekoľko rád: "Ľudia by mali byť stále opatrní, pretože sú to opäť zraniteľní, ktorí budú skutočne trpieť, a tiež systém zdravotnej starostlivosti. Zdravotnícki pracovníci sú jednoducho vyčerpaní a spôsobuje im to obrovské problémy. Naozaj by sme sa o nich teraz mali starať. Bohužiaľ, bude to pokračovať. Bude sa to neustále vracať, kým nebude celý svet skutočne imúnny."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, mirror.co.uk, viralresistanceproject.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

19:35 14.05.2022Veda

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

9:04 13.05.2022Veda

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

9:47 28.04.2022Veda

Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

11:43 25.04.2022Veda

Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete

19:29 14.04.2022Veda

Algoritmus funguje s úspešnosťou takmer 90 percent.