6 varovných signálov, že je niečo v neporiadku s vaším iPhone
- 8:41 29.03.2022
- Svet

Je mnoho vecí, ktoré sa na vašom telefóne môžu pokaziť. Prezradíme vám niekoľko signálov, ktoré by ste mali sledovať a spozornieť, keď sa prejavia.
Spoločnosť Apple svoje iPhone zariadenia vyrába tak, aby vám dokázali slúžiť roky. Ako v prípade všetkých telefónov, aj tu ale môžu nastať väčšie či menšie chyby a ak ich dokážete včas odhaliť, môžete si ušetriť problémy. Dávame vám tak do pozornosti šesticu varovných signálov, ktoré by ste si mali so svojím iPhone telefónom všímať. Ak sa prejavia, môže to znamenať, že niečo nie je v poriadku.
Náhodné reštartovanie/vypínanie telefónu
Ak sa váš telefón vypína alebo reštartuje, nie je to dobré znamenie. Problém je o to väčší, ak sa to deje náhodne a často. Dôvodov môže byť niekoľko a medzi tie najčastejšie patrí teplota. Ak je príliš nízka, stačí len počkať, kým sa zariadenie a hlavne batéria zohreje. Ak je príliš vysoká, môže to znamenať problém s prehrievaním. Nevystavujte svoj telefón priamemu slnečnému svetlu, nenechávajte ho na teplých miestach a podobne. To navyše môže poškodiť vašu batériu.
Ak sa to deje bez týchto príčin, mali by ste svoj telefón radšej nechať skontrolovať v servise.
Životnosť batérie
Foto: Karlis Dambrans/Shutterstock.com
Li-Ion batérie, ktoré sú využívané v dnešných telefónoch vrátane iPhonov, majú obmedzenú životnosť, ktorá postupne ich používaním klesá. Vždy, keď telefón vybijete a nabijete, tak sa o niečo zníži jej maximálna kapacita. Po dvoch rokoch používania takto môže klesnúť na 80% pôvodnej kapacity.
Kliknite na Nastavenia, následne na Batéria a skontrolujte položku Zdravie batérie. Ak je zdravie príliš nízke a batéria sa rýchlo vybíja, mali by ste už vymeniť svoj model za novší, prípadne siahnuť po autorizovanej výmene batérie vo vašom zariadení.
Ikonky kamery a mikrofónu
Kybernetickí útočníci dnes dokážu využiť aj váš telefón na to, aby sa nabúrali do vášho súkromia. Proti tomu sa snažia výrobcovia zariadení zabrániť a prinášajú rôzne pomôcky. Napríklad ikonky, ktoré vás upozornia, keď je aktivovaná kamera alebo mikrofón. To je bežné v prípade mnohých aplikácií, ale môže sa stať, že zrazu zbadáte ikonku aktívnej kamery aj v prípade, že nemáte spustenú aplikáciu, ktorá by to vyžadovala. V tom prípade skontrolujte nastavenia a povolenia aplikácií. Ak si nie ste istí, zakážte či dokonca vymažte aplikácie, ktoré vás znepokojujú a využívajú prístup ku kamere či mikrofónu. Taktiež skontrolujte svoje zabezpečenie.
Už nedostávate aktualizácie
Zariadenia vám majú slúžiť roky, ale ako sa technológie postupne vyvíjajú, je časom nutné takpovediac odstrihnúť starší hardvér a podporovať už len ten nový. Aktuálna verzia operačného systému iOS podporuje zariadenia až po prvú generáciu iPhone SE a iPhone 6S, avšak nie staršie. To môže byť problém, lebo podpora aktualizácií vás chráni aj pred externými útokmi a navyše vám zabezpečujú stabilitu a kompatibilitu.
Prejdite na Nastavenia -> Všeobecné a potom klepnite na Aktualizácia softvéru. Ak stále dostávate aktualizácie, všetko je v poriadku a môžete si ich tu skontrolovať a stiahnuť. Ak už aktualizácie nedostávate, pouvažujte nad prechodom na nové zariadenie.
Indikácia kontaktu s vodou
Toto je tip, ktorý sa hodí najmä v prípade, že máte telefón z druhej ruky. Mnoho problémov nastáva práve po poškodení zariadenia vodou. Keď problémové zariadenie zanesiete do Apple servisu, ihneď si skontrolujú, či k tomu nedošlo, keďže tým aj padá záruka. To sa robí pomocou LCI, teda indikátora kontaktu s tekutinou. Je to časť zariadenia, ktorá po kontakte s vodou zmení farbu a viete si to sami skontrolovať aj doma. Na novších modeloch iPhone telefónov je to v slote na SIM kartu. Stránka podpory Apple uvádza detailné príklady, kde môžete tento indikátor nájsť na všetkých modeloch.
Jednoducho si pomôžte baterkou a lupou, aby ste tam dobre videli a skontrolujte farbu. Je tam pásik a ak je biely alebo strieborný, všetko je v poriadku. Ak je však indikátor červený, telefón bol v kontakte s vodou a to môže spôsobovať problémy a prišli ste kvôli tomu o záruku.
Falošné dotyky na displeji
Falošné dotyky sú niečo, čo sa prejavuje ako dotyk na displeji, aj keď ste sa ho nedotkli. Napríklad displej sám niekde klikne či ťukne aj bez vášho prsta. Je to nezvyčajná porucha a nezvykne byť spojená so softvérovou chybou. Ak sa vám to teda stane, je možné, že ide o nejaké poškodenie hardvéru, napríklad displeja. Dôvodom môže byť vystavenie vode či nejaká iná chyba. V každom prípade by ste mali so svojím zariadením navštíviť Apple servis.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.