Bittó Cigániková: Pôsobenie vlády v oblasti zdravotníctva je rozporuplné

Pôsobenie vlády v oblasti zdravotníctva je rozporuplné. Myslí si to šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).
Za najväčší úspech Bittó Cigániková považuje schválenie reformy nemocníc. Naopak, vláda podľa nej podcenila komunikáciu s občanmi, týkajúcu sa pandémie COVID-19. Kritizuje tiež, že nedokázala zabezpečiť financovanie zdravotníctva. Pre TASR jej stanovisko poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák.
Bittó Cigániková podotkla, že pandémia COVID-19 zabrzdila realizáciu väčšiny nutných zmien. „Za najväčší úspech považujem to, že sa podarilo presadiť optimalizáciu siete nemocníc, čo je významný krok k zlepšeniu dostupnosti kvalitnej lôžkovej starostlivosti pre všetkých občanov. Realizácia však bude ešte náročnejšia ako presadenie,“ uviedla.
Projekty v rámci plánu obnovy podľa jej slov len málo smerujú k dosiahnutiu čo najlepšieho zdravia občanov, čo vníma do značnej miery ako stratenú príležitosť. V zdravotníctve jej dlhodobo chýba zameranie sa na merateľnú kvalitu a výsledok. „Bohužiaľ sa v tomto veľmi nehýbe vpred ani naša vláda,“ uviedla.
Vláda tiež podľa nej zanedbala komunikáciu v súvislosti s pandémiou, čím dala priestor rôznym nevzdelancom a antisystémovým skupinám. Vyčíta jej tiež, že nedokázala zabezpečiť predvídateľné a dostatočné financovanie sektora. „To, čo sa udialo na sklonku roka 2021 a ako sa určil objem zdrojov na tento rok, hraničí so svojvôľou a zlomyseľnosťou. Vláda musí mať prioritu predvídateľne a dostatočne financovať sektor aj preto, že má záväzok v podobe platby za poistencov štátu, ktorí tvoria väčšinu všetkých poistencov. Pokiaľ k zmene nedôjde, bude nutné porozmýšľať o inom spôsobe financovania verejného zdravotného poistenia,“ ozrejmila.
Pozitívne hodnotí najmä zvládnutie pandémie po nástupe ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). „Jeho etapa so sebou tiež nesie značné zlepšenie komunikácie s odbornou verejnosťou, ktorá je nevyhnutná pre udržanie stability v ťažko skúšanom sektore,“ doplnila.
Na otázku výziev spojených s príchodom utečencov z Ukrajiny na Slovensko reagovala, že zatiaľ máme len málo informácií o ich zdravotnom stave. Ozrejmila však, že pre krajinu nebudú len záväzkom. „Jednak pracujúci utečenci budú prispievať do nášho systému a tiež určite medzi utečencami budú zdravotnícki pracovníci, ktorí sa zapoja do poskytovania zdravotnej starostlivosti u nás,“ vysvetlila.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.