• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.7.2024Meniny má Margita
29°Bratislava

Catherine Ashtonová pochválila Lajčáka, poďakovala mu

  • 18:05 28.02.2013
  • BRATISLAVA
Catherine Ashtonová pochválila Lajčáka, poďakovala mu

Slovenská republika je proeurópska, a to sa vzťahuje aj na oblasť európskej zahraničnej politiky, Slovensko je a bude aktívnou účasťou formovania zahraničnopolitických pozícii Európskej únie.

„Veľmi silno podporujeme osobné úsilie lady Ashtonovej pri formovaní jednotnej zahraničnopolitickej línie Európskej únie, osobitne pokiaľ ide o citlivé rokovania medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sa odohrávajú v jej kancelárii a rovnako tak citlivé rokovania s Iránom,“ uviedol dnes po stretnutí s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčkou Európskej komisie Catherine Ashtonovou minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Slovensko podľa jeho slov bude naďalej aktívne spoluformovať európsku politiku, osobitne v oblastiach, v ktorých má pridanú hodnotu, a to sú témy ako rozširovanie EÚ a Východné partnerstvo.

Lajčák zdôraznil, že Ashtonová je tvárou európskej zahraničnej politiky a osobou, ktorá zodpovedá za európsku zahraničnú politiku.

„Vždy, ak sa niečo vo svete udeje, všetci pozerajú na ňu a pýtajú sa, aká je reakcia Európskej únie. Nemusím zdôrazňovať, do akej miery je táto pozícia zodpovedná a ako je dôležité pre lady Ashtonovú mať istotu, že hovorí v mene 27 členských krajín EÚ. A z tohto hľadiska som rád, že dnešná návšteva jej umožnila lepšie spoznať názory a priority tak, ako ich vidíme tu, na Slovenku,“ priblížil šéf rezortu zahraničných vecí.


Ashtonová vyzdvihla Lajčákov prínos pre európsku diplomaciu a poďakovala mu za prácu odvedenú pre úniu. „Ja som stratila, ale moja strata bola vaším ziskom,“ komentovala Lajčákov návrat zo služieb EÚ na ministerský post.

Únia sa podľa jej slov musí angažovať na Západnom Balkáne i vo Východnom partnerstve, ktoré sa zameriava na rozvoj vzťahov s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Politici diskutovali i o posunoch v iránskom jadrovom programe, situácii v Sýrii a humanitárnej pomoci sýrskej opozícii.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž spadol zo steny Dvojitej veže

Muž spadol zo steny Dvojitej veže

DNES - 15:18Domáce

Muž utrpel následkom pádu z výšky zranenia nezlučiteľné so životom.

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

Vo viacerých košických okresoch hrozí nebezpečenstvo vzniku požiaru

DNES - 13:50Domáce

Informovalo o tom mesto Košice na webovej stránke. Zároveň upozorňuje aj na extrémne vysoké teploty, ktoré môžu v Košiciach a okolí dosiahnuť 35 stupňov Celzia.

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

DNES - 12:35Domáce

Podľa ministra vnútra treba zistiť, či festival nemal byť ukončený skôr.

Na Slovensku je registrovaných 58 politických strán, ďalších 5 chce vzniknúť

Na Slovensku je registrovaných 58 politických strán, ďalších 5 chce vzniknúť

DNES - 10:33Domáce

Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť päť nových politických strán.