Pápež vyzval na otvorenie humanitárnych koridorov na Ukrajine
- 13:32 27.02.2022
- Vatikán

Pápež František vyzval v nedeľu na "bezodkladné" otvorenie humanitárnych koridorov pre civilistov utekajúcich pred ruskou inváziou na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP.
„Myslím na starých ľudí, na všetkých, ktorí momentálne hľadajú útočisko, na matky utekajúce so svojimi deťmi. Sú to bratia a sestry, pre ktorých je naliehavo potrebné otvoriť humanitárne koridory a ktorých treba prijať,“ uviedol vo Vatikáne pápež.
František zároveň vyzval na okamžité ukončenie bojov na Ukrajine, kde prebieha štvrtý deň ruskej vojenskej invázie.
„Nechajte zbrane utíchnuť,“ povedal pápež. „Boh je s tými, ktorí hľadajú mier, nie s tými, ktorí sa uchyľujú k násiliu,“ podotkol.
Pápež ďalej podľa denníka Guardian uviedol, že jeho „srdce je zlomené“ kvôli invázii na Ukrajine. V slovách, ktoré sa zdali byť adresované priamo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, František odsúdil ľudí, ktorí „veria v diabolskú a zvrátenú logiku zbraní“.
František ešte v sobotňajšom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vyjadril „hlbokú bolesť“ v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu, uviedol Vatikán.

Aerolinky rušia lety z a do Tel Avivu
Viaceré svetové letecké spoločnosti v nedeľu oznámili pozastavenie letov na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive.

Na megakoncert Lady Gaga v brazílskom Riu prišlo 2,1 milióna ľudí
Americká popová speváčka Lady Gaga odohrala v sobotu bezplatný koncert na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro. Podľa úradov bolo v publiku 2,1 milióna ľudí.

Turistov v Česku zasiahol blesk
Horskí záchranári zasahovali pri turistoch po zásahu bleskom.

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal
Rusko má podľa prezidenta dostatočnú kapacitu na to, aby konflikt na Ukrajine doviedlo do víťazného konca pre Moskvu.

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský
Na pražskom letisku Václava Havla pristálo v nedeľu predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.