Štvrtá dávka vakcíny nie je príliš efektívna, uvádza štúdia z Izraela

Pomerne malý dodatočný prínos štvrtej dávky očkovacej látky proti koronavírusu v ochrane pred infekciami spôsobenými variantom omikron naznačujú údaje štúdie z Izraela. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.
Štvrtá dávka vakcíny u zdravotníckych pracovníkov síce obnovila hladiny protilátok na tie, ktoré boli zaznamenané krátko po preočkovaní, prelomové infekcie však boli bežné, vyplýva z dokumentu izraelského tímu, ktorý ešte nebol recenzovaný externými odborníkmi.
Efektivita štvrtej dávky z hľadiska ochrany pred infekciou variantom omikron podľa vedcov predstavuje od 11 (Moderna) až po 30 percent (Biontech) v porovnaní s ľuďmi očkovanými troma dávkami. Podľa autorov dokumentu budú mať zo štvrtej dávky pravdepodobne najväčší úžitok staršie vekové kategórie a zraniteľné skupiny, a to z dôvodu predpokladaného účinku proti závažnému priebehu ochorenia a smrti.
Priebeh infekcie u zdravotníkov bol podľa štúdie zvyčajne veľmi mierny, väčšina z nich však mala relatívne vysokú vírusovú záťaž. Podľa autorov štúdie boli potenciálne nákazliví. Vo svojom závere tím píše, že slabá účinnosť štvrtej dávky v prevencii miernych alebo asymptomatických infekcií variantom omikron a infekčný potenciál postihnutých zvyšuje naliehavosť vývoja vakcín novej generácie, píše DPA. Celkovo údaje naznačujú, že štvrtá dávka ďalej nezvyšuje imunitu, len jednoducho obnovuje maximálne hladiny protilátok.
Štúdia sa týka skupiny približne 150 subjektov, ktoré dostali vakcínu od Biontech/Pifzer ako štvrtú dávku, a ďalšej skupiny približne 120 účastníkov, ktorí dostali vakcínu od spoločnosti Moderna. Výsledky boli porovnané s kontrolnými skupinami, ktoré pozostávali z osôb s troma dávkami vakcíny. Interval medzi treťou a štvrtou dávkou bol štyri mesiace, spresňuje DPA.
„Tieto údaje z Izraela hovoria skôr v neprospech štvrtej dávky vakcíny pre všetkých,“ komentoval výsledky štúdie nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach na sociálnej sieti Twitter.
Stála komisia pre očkovanie v Nemecku (STIKO) nedávno odporučila druhú tzv. posilňovaciu dávku vakcíny pre určité skupiny, ako sú ľudia nad 70 rokov, obyvatelia domovov dôchodcov a osoby s oslabenou imunitou – najskôr tri mesiace po preočkovaní. Najskôr o šesť mesiacov sa odporúča aj personálu v zdravotníckych a ošetrovateľských zariadeniach, píše DPA.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.