Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba dosiahol cieľ – 1,5 milióna km od Zeme

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba dosiahol v pondelok svoj cieľ vo vzdialenosti 1,5 milióna kilometrov od Zeme. S odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) o tom informovala agentúra AP.
Zo Zeme ho vyniesla nosná raketa Ariane 5, ktorá odštartovala z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane na Vianoce. Ako uviedla agentúra AFP, v pondelok o približne 20.00 h SEČ zapol ďalekohľad na päť minút trysky, aby dosiahol druhý libračný bod. V tejto polohe sa vyrovnávajú gravitačné sily Zeme a Slnka.
Potrebné je ešte dôkladne nastaviť zrkadlá a dostatočne vychladiť infračervené detektory na tomto sedemtonovom teleskope, ktorého celková hodnota dosahuje desať miliárd dolárov. Fungovať by mal začať v júni.
Ako uvádza NASA, Webbov ďalekohľad umožní astronómom nahliadnuť do minulosti vesmíru, a to iba sto miliónov rokov od predpokladaného „veľkého tresku“. Teleskop bude skúmať aj atmosféru vzdialených vesmírnych telies a hľadať tam známky života.
Vesmírny ďalekohľad sa bude nachádzať vždy na nočnej strane Zeme, aby tak ostali jeho infračervené detektory čo najchladnejšie. Od Zeme je štyrikrát ďalej než Mesiac.
Webbov teleskop má byť nástupcom Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu, ktorý sa nachádza na orbite vo výške približne 500 kilometrov a už si vyžaduje opravy.

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu
Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou
Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu
Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty
Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.

Výskumníci našli spôsob, ako odhaliť depresiu u používateľov sociálnej siete
Algoritmus funguje s úspešnosťou takmer 90 percent.