• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
31°Bratislava

Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

  • 20:09 23.01.2022
  • Bratislava
Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

Počas tehotenstva sa na bruchu ženy často utvorí hnedá vertikálna čiara siahajúca od pupku až k ohanbiu. Požehnaný stav však nie je jedinou podmienkou, za akej vzniká.

Hnedú vertikálnu čiaru na bruchu môžeme najčastejšie pozorovať u žien, ktoré čakajú bábätko. Jej výskyt v požehnanom stave už akosi považujeme za samozrejmosť, hoci v ojedinelých prípadoch môžu byť jej nositeľmi aj muži a netehotné ženy.

Čo je táto tajomná čiara a prečo vôbec vzniká? Odpoveď na tieto otázky poskytla pre denník Daily Star lekárka Deborah Leeová.

„Linea nigra je lekárske označenie tmavo sfarbenej línie, ktorá sa najčastejšie počas tehotenstva objavuje v strede brucha,“ vysvetľuje Leeová. „Jej latinský názov doslova prekladáme ako čiernu čiaru.“

Lekárka ďalej približuje, že čiara najčastejšie siaha od hornej časti lonovej kosti až po pupok, no v niektorých prípadoch môže dosahovať až na hrudník.

Ako vysvetľuje Leeová, linea nigra vzniká kvôli hormonálnym zmenám v organizme. „Počas tehotenstva bežne dochádza k hyperpigmentácii, ktorá je zapríčinená vysokou hladinou estrogénu, progesterónu a melanínu. Najväčšiu rolu pritom zohráva estrogén, ktorý stimuluje melanocyty, ktoré následne tvoria viac tmavého pigmentu melanínu.“

Tehotným ženám neškodí, týka sa aj mužov

„Linea nigra počas tehotenstva nie je dôvodom na obavy,“ tvrdí lekárka, podľa ktorej viditeľná čiara zvyčajne sama zmizne po pôrode. „Čiara má v priemere menej ako jeden centimeter a často prechádza okolo pravej časti pupka.“

Tmavá čiara na bruchu sa podľa Leeovej netvorí len u tehotných žien. Často ju na sebe pozorujú aj ostatné ženy, a to najmä následkom hormonálnych zmien. Čiara neraz svedčí o prítomnosti polycystických vaječníkov.

„Syndróm polycystických vaječníkov je bežná endokrinná porucha, ktorá sa spája s nepravidelnou menštruáciou, obezitou, neplodnosťou, akné a hirzutizmom (nadmerný rast ochlpenia),“ hovorí Leeová.

Linea nigra sa však nevyskytuje výlučne len u žien, dodáva lekárka. „Aj u mužov sa môže vytvoriť linea nigra,“ hovorí Leeová. „Dôvody zatiaľ nie sú známe, ale pravdepodobne s tým takisto súvisí nadmerná hladina estrogénu alebo nedostatok receptorov androgénu.“

Tmavá čiara na bruchu je podľa Leeovej celkom neškodná a netreba ju nijako liečiť. Ak sa u vás vyskytne, najlepšie urobíte, keď sa vyhnete priamemu slnku, kvôli ktorému by mohla ešte viac stmavnúť. Pomáha tiež užívanie doplnkov s kyselinou listovou, ktorú tiež možno nájsť v hojnom množstve v zelenej listovej zelenine.

Leeová dodáva, že počas tehotenstva sa treba vyhnúť výrobkom na bielenie pokožky, ktoré môžu uškodiť dieťaťu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailystar.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

DNES - 7:21Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

VČERA - 20:56Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.