• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
19°Bratislava

Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

  • 20:09 23.01.2022
  • Bratislava
Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

Počas tehotenstva sa na bruchu ženy často utvorí hnedá vertikálna čiara siahajúca od pupku až k ohanbiu. Požehnaný stav však nie je jedinou podmienkou, za akej vzniká.

Hnedú vertikálnu čiaru na bruchu môžeme najčastejšie pozorovať u žien, ktoré čakajú bábätko. Jej výskyt v požehnanom stave už akosi považujeme za samozrejmosť, hoci v ojedinelých prípadoch môžu byť jej nositeľmi aj muži a netehotné ženy.

Čo je táto tajomná čiara a prečo vôbec vzniká? Odpoveď na tieto otázky poskytla pre denník Daily Star lekárka Deborah Leeová.

„Linea nigra je lekárske označenie tmavo sfarbenej línie, ktorá sa najčastejšie počas tehotenstva objavuje v strede brucha,“ vysvetľuje Leeová. „Jej latinský názov doslova prekladáme ako čiernu čiaru.“

Lekárka ďalej približuje, že čiara najčastejšie siaha od hornej časti lonovej kosti až po pupok, no v niektorých prípadoch môže dosahovať až na hrudník.

Ako vysvetľuje Leeová, linea nigra vzniká kvôli hormonálnym zmenám v organizme. „Počas tehotenstva bežne dochádza k hyperpigmentácii, ktorá je zapríčinená vysokou hladinou estrogénu, progesterónu a melanínu. Najväčšiu rolu pritom zohráva estrogén, ktorý stimuluje melanocyty, ktoré následne tvoria viac tmavého pigmentu melanínu.“

Tehotným ženám neškodí, týka sa aj mužov

„Linea nigra počas tehotenstva nie je dôvodom na obavy,“ tvrdí lekárka, podľa ktorej viditeľná čiara zvyčajne sama zmizne po pôrode. „Čiara má v priemere menej ako jeden centimeter a často prechádza okolo pravej časti pupka.“

Tmavá čiara na bruchu sa podľa Leeovej netvorí len u tehotných žien. Často ju na sebe pozorujú aj ostatné ženy, a to najmä následkom hormonálnych zmien. Čiara neraz svedčí o prítomnosti polycystických vaječníkov.

„Syndróm polycystických vaječníkov je bežná endokrinná porucha, ktorá sa spája s nepravidelnou menštruáciou, obezitou, neplodnosťou, akné a hirzutizmom (nadmerný rast ochlpenia),“ hovorí Leeová.

Linea nigra sa však nevyskytuje výlučne len u žien, dodáva lekárka. „Aj u mužov sa môže vytvoriť linea nigra,“ hovorí Leeová. „Dôvody zatiaľ nie sú známe, ale pravdepodobne s tým takisto súvisí nadmerná hladina estrogénu alebo nedostatok receptorov androgénu.“

Tmavá čiara na bruchu je podľa Leeovej celkom neškodná a netreba ju nijako liečiť. Ak sa u vás vyskytne, najlepšie urobíte, keď sa vyhnete priamemu slnku, kvôli ktorému by mohla ešte viac stmavnúť. Pomáha tiež užívanie doplnkov s kyselinou listovou, ktorú tiež možno nájsť v hojnom množstve v zelenej listovej zelenine.

Leeová dodáva, že počas tehotenstva sa treba vyhnúť výrobkom na bielenie pokožky, ktoré môžu uškodiť dieťaťu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailystar.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

VČERA - 19:22Zdravie

Menštruácia je normálny a prirodzený proces, ktorý sa pravidelne odohráva v živote každej zdravej ženy. Existujú však podmienky, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať.

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

19:34 22.05.2022Zdravie

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

20:00 21.05.2022Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

7:01 21.05.2022Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.