Tieto aplikácie pred spaním nepoužívajte, ničia vám spánok
- 20:06 22.01.2022
- Svet

Ak sa chcete v noci dobre vyspať, mali by ste sa vyhnúť používaniu mobilných telefónov pred spaním. Niektoré aplikácie vám spánok dokonca vedia pokaziť viac ako iné.
Spánok je hotová veda a naozaj sa mu veda aj venuje. Pre kvalitu spánku je dôležitý hormón melatonín, ktorý sa produkuje najmä v epifýze a podmieňuje denný cyklus človeka. Jeho tvorbu ovplyvňuje intenzita svetla a dalo by sa tak zjednodušene povedať, že svetlo brzdí jeho tvorbu. Ak sa chcete dobre vyspať, nemali by ste sa tak už pred spaním vystavovať svetlu a to napríklad aj svetlu z obrazovky mobilných telefónov.
Možno ste si aj sami všimli, že ak ešte v posteli neviete odložiť mobil z ruky a pozeráte, čo je nové na sociálnych sieťach, následne vám dlhšie trvá, kým zaspíte. Nie je to však len o tom a portál Sleep Junkie, ktorý sa venuje kvalite spánku, sa na to detailnejšie pozrel. Zorganizoval prieskum, ktorého sa zúčastnilo 2012 dospelých a na základe získaných dát sa ukazuje, že kvalitu spánku ovplyvňuje aj to, akým aplikáciám pred spaním venujete svoj čas.
V prieskume sa venovali hlavne sociálnym sieťam, keďže práve ich aplikáciám dnes ľudia na telefónoch venujú najviac času a to neraz aj práve pred spaním. Možno vás však prekvapí, ktorá sa dostala na nelichotivú prvú priečku.
- Používatelia, ktorí pred spaním trávili čas na TikToku, dosiahli len 14% zo spánku v REM fáze, čo je veľmi málo. Navyše im priemerne trvalo zaspať až 1 hodinu a 7 minút.
- Na druhom mieste sa ocitla sociálna sieť Instagram, kde používateľom trvalo zaspať 58 minút a zo spánku strávili 15,5% času v REM fáze.
- O niečo lepšie bol na tom Snapchat, kde používatelia zaspali priemerne po 56 minútach a v REM fáze strávili 16% svojho spánku.
- Twitter má opäť o máličko lepšie čísla, kde používateľom trvá zaspať priemerne 50 minút a REM fáza tvorí 18% z ich spánku.
- Facebook je na tom z týchto sociálnych sietí najlepšie. Používateľom trvá zaspať priemerne 45 minút a v REM fáze strávia 19,5% času spánku.
Podľa Dorothy Chambers zo Sleep Junkie sa zdá, že nám používanie sociálnych sietí bráni v tom, aby sme si dopriali odpočinok, ktorý potrebujeme. Dúfa, že ich výskum pomôže zmeniť zlé spánkové návyky ľudí a tí tak pred spaním odložia telefón, aby sa mohli dobre vyspať.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.