• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.5.2025Meniny má Ela
17°Bratislava

Spojené štáty zriaďujú komisiu na zhodnotenie zlyhaní v Afganistane

  • 6:09 16.12.2021
  • Washington
Spojené štáty zriaďujú komisiu na zhodnotenie zlyhaní v Afganistane

Americký Kongres v stredu odhlasoval vytvorenie komisie, ktorá zhodnotí zlyhania v 20-ročnej vojne v Afganistane, ktorá sa skončila víťazstvom radikálneho hnutia Taliban. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Taliban sa rýchlo chopil moci po augustovom stiahnutí amerických vojakov z Afganistanu.

Komisia je súčasťou ročného balíka peňazí na obranu vo výške 768 miliárd dolárov, ktorý schválil Senát pomerom hlasov 89 k 10, predtým ho podobne drvivou väčšinou hlasov minulý týždeň schválila aj Snemovňa reprezentantov.

Prezident Joe Biden - ktorý urobil sporný krok a v auguste stiahol amerických vojakov z Afganistanu, aby ukončil najdlhšiu vojnu Ameriky - podľa očakávania tento zákon o národnej obrane podpíše.

Komisia o Afganistane bude pozostávať zo 16 členov vymenovaných dvoma hlavnými politickými stranami a dostala aj konečný termín na predloženie prvej správy - do roka od svojho prvého stretnutia. Záverečnú správu musí odovzdať do troch rokov.

Komisia urobí komplexné hodnotenie vojny v Afganistane a vypracuje odporúčania pre budúce operácie s taktickými a strategickými ponaučeniami z tejto vojny, vrátane dopadu zvýšeného a zníženého počtu vojakov a pevne stanovených konečných termínov,“ uvádza sa v legislatíve.

Prezident Barack Obama po nástupe do úradu v roku 2009 vyslal do Afganistanu desaťtisíce vojakov, ale neskôr väčšinu z nich stiahol.

Administratíva jeho nástupcu Donalda Trumpa vyrokovala s Talibanom dohodu, ktorá stanovala máj 2021 ako čas pre odchod amerických vojakov z krajiny.

Komisia sa bude takisto zaoberať spustením vojny za vlády Georgea W. Busha, ako aj americkou politikou voči Afganistanu pred rokom 2001. Práve útoky z 11. septembra v ten rok zapríčinili americkú inváziu do Afganistanu, ktorej výsledkom bol pád vtedajšieho brutálneho režimu Talibanu.

Nová legislatíva o národnej obrane takisto obnovuje silnú kongresovú podporu Taiwanu, v období, keď stúpa napätie medzi USA a Čínou. Tá vyhlasuje demokratický ostrovný štát s vlastnou vládou za svoje územie a očakáva znovuzjednotenie s ním.

Tento zákon zvyšuje výdavky USA na obranu oproti vlaňajšku o 28 miliárd dolárov, väčšinu tohto zvýšenia však nežiadala Bidenova administratíva.

Výdavky zahŕňajú aj zvýšenie platov o 2,7 percenta pre príslušníkov ozbrojených síl a civilných zamestnancov na ministerstve obrany.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

DNES - 17:09Zahraničné

43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

DNES - 15:49Zahraničné

Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

DNES - 13:36Zahraničné

Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.

Nemecká polícia po piatkovom útoku v Hamburgu navrhuje používanie AI

Nemecká polícia po piatkovom útoku v Hamburgu navrhuje používanie AI

DNES - 13:23Zahraničné

Nemecká polícia uviedla, že piatkový útok na železničnej stanici v Hamburgu pomohli zastaviť dvaja náhodní svedkovia incidentu a všetkých 18 zranených osôb je v stabilizovanom stave.

Brusel vyzval Maďarsko, aby stiahlo návrh zákona o transparentnosti

Brusel vyzval Maďarsko, aby stiahlo návrh zákona o transparentnosti

DNES - 12:08Zahraničné

Európska komisia vyzvala maďarskú vládu premiéra Viktora Orbána, aby stiahla svoj návrh zákona o transparentnosti.