• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

  • 20:25 23.11.2021
  • Tokio
Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.

Delta variant nového koronavírusu by mohol mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho vyhynutiu. Podľa vedcov sa tak deje už v jednej časti sveta. Japonsko zaznamenáva menej ako 200 prípadov denne napriek tomu, že len pred tromi mesiacmi ho sužoval delta variant nového koronavírusu.

Japonsko prežilo najsilnejšiu vlnu Covid-19 koncom leta, pričom v auguste pribúdalo okolo 23 000 prípadov denne. Vlna sa však náhle zastavila, pričom hlavné mesto Tokio zaznamenáva len okolo 20 prípadov denne. Tím genetických expertov v Japonsku teoretizoval, že náhly pokles infikovaných je spôsobený tým, že Delta sa postarala o jeho zánik mutáciou.

Keď sa vírus replikuje, jeho gény podliehajú náhodným „chybám pri kopírovaní“, ktoré časom vedú k zmenám v zložení vírusov. Mutácie môžu spôsobiť, že sa bude lepšie šíriť, vyhýbať sa imunitnému systému alebo spôsobiť vážny priebeh ochorenia. Inokedy však tieto mutácie môžu byť „evolučnými slepými uličkami“, hovoria odborníci.

Výskumníci vedení Národným inštitútom pre genetiku v Mishime v Japonsku sa zamerali na enzým korigujúci chyby delta variantu s názvom nsp14. Pozorovali mnohé genetické zmeny a potom náhle zastavenie evolučného procesu.

Profesor genetiky Ituro Inoue povedal, že vírus sa snažil opraviť chyby a pokračovať v replikácii. Nakoniec to spôsobilo vlastnú „sebadeštrukciu“. Ako uviedol pre The Japan Times: "Boli sme doslova šokovaní, keď sme videli tieto zistenia. Variant delta v Japonsku bol vysoko prenosný a vyradil ostatné varianty. No myslíme si, že keď sa mutácie nahromadili, nakoniec sa vírus stal chybným a nebol schopný vytvárať svoje kópie. Vzhľadom na to, že prípady sa nezvýšili, myslíme si, že to v určitom bode počas takýchto mutácií viedlo priamo k prirodzenému zániku."

Inoue povedal, že vírus by sa stále šíril, keby bola delta „živá a zdravá“. Delta variant je celosvetovo najdominantnejší typ koronavírusu a prvýkrát spôsobil chaos v Indii koncom roka 2020. Delta je omnoho nákazlivejšia ako pôvodný kmeň vírusu z Wuhanu v Číne.

Simon Clarke, vedúci oddelenia biomedicínskych vied a biomedicínskeho inžinierstva na Univerzite v Readingu vysvetlil, ako môže delta vyhynúť. Ako uviedol pre denník The Sun: „Vírus nahromadí priveľa mutácií, a preto prestáva byť schopný replikácie. Takýto vírus jednoducho vymrie. Je to ako človek, ktorý nemá deti, jeho genetický materiál sa zastaví, koniec cesty. To však neznamená, že všetci ostatní prestanú plodiť deti."

Clarke povedal, že toto sa pravdepodobne stalo aj so SARS - ďalším typom koronavírusu, ktorý spôsobil dve epidémie v Ázii na začiatku 21. storočia. Japonský tím vedcov potvrdil, že keď spôsobili mutácie v časti nsp14 už vyhynutého vírusu SARS, nemohol sa replikovať, keď sa mutácie nahromadili.

Neočakávaný prudký pokles počtu prípadov v Japonsku je predmetom viacerých diskusií. Niektorí odborníci tvrdia, že je za tým vakcína proti COVID-19, pričom v Japonsku dostalo dve dávky 75 percent obyvateľov. Podľa Clarka je ťažko uveriteľné, že by sa celý COVID-19 v Japonsku dostal naraz do slepej uličky: „Zdá sa oveľa pravdepodobnejšie, že čiastočná imunita s akýmikoľvek opatreniami, ktoré Japonci prijali v oblasti verejného zdravia, znížila počet infekcií.“

V súčasnosti je podľa expertov príliš optimistické veriť, že nový koronavírus zažije celosvetovo podobný pokles ako v Japonsku. "Šance nie sú nulové, ale nateraz sa to zdá príliš optimistické," povedal Inoue.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, japantimes.co.jp, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

DNES - 11:07Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

7:21 02.12.2021Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.