• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Dnes si pripomíname narodenie Miroslava Horníčka a Josefa Vinklářa

  • 7:10 10.11.2021
  • Bratislava
Dnes si pripomíname narodenie Miroslava Horníčka a Josefa Vinklářa

Taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone by mal dnes 93 rokov.

MIROSLAV HORNÍČEK bol skvelý divadelný herec, ale úspechy dosiahol aj na televíznej obrazovke. Narodil sa 10. novembra 1918 v Plzni, ku ktorej sa hrdo hlásil. Ako moderátor relácie Hovory H bol priekopníkom žánru, ktorému sa dnes hovorí talk show. Uvádzal legendárny kinoautomat na svetovej výstave EXPO 67 v kanadskom Montreali – a to bez toho, aby ovládal angličtinu. Hral s Janom Werichom, Jiřím Sovákom či Milošom Kopeckým, svoj inteligentný humor dokázal pretaviť aj do viacerých knižných titulov.

Pred 91 rokmi sa narodil ďalší český divadelný a filmový herec JOSEF VINKLÁŘ. Objavil sa v rozprávkach Hrátky s čertem, či Princezna se zlatou hvězdou, populárny sa stal aj ako inšpektor Bouše v seriáli Hríšní lidé města pražského. V populárnom seriáli Nemocnice na kraji města stvárnil postavu zákerného no ambiciózneho doktora Cvacha.

Evanjelici si nedávno pripomenuli Deň reformácie, 10. november 1483 je zasa dňom narodenia nemeckého teológa, kazateľa a reformátora, zakladateľa protestantizmu MARTINA LUTHERA.

Nemecký básnik a dramatik FRIEDRICH SCHILLER, autor známych divadelných hier ako napríklad Lúpežníci či Viliam Tell, sa narodil 10. novembra 1759.

S ruskými lietadlami značky Tupolev sa mohli cestujúci stretnúť aj na linkách v bývalom Československu – predovšetkým s modelmi Tu-134 a Tu-154. Tento stroj sa ešte nedávno využíval aj ako slovenský vládny špeciál. Značka nesie meno ruského leteckého konštruktéra ANDREJA NIKOLAJEVIČA TUPOLEVA, ktorý sa narodil v roku 1888.

Ruský inžinier a zbrojný technik MICHAIL TIMOFEJEVIČ KALAŠNIKOV vošiel do dejín v celkom inej oblasti – ako konštruktér samopalov AK-47. Narodil sa pred 102 rokmi.

Tiborovia, ktorí dnes oslavujú meniny, sú sebaistí, spoľahliví a optimistickí muži, ktorým nič nie je ľahostajné. Ich meno má latinský pôvod a jeho význam je „muž pochádzajúci zo starobylého mesta Tibur“ neďaleko Ríma.

Aj ďalšia herecká legenda má zapísaný v rodnom liste ako dátum narodenia 10. november. Pred 96 rokmi sa narodil RICHARD BURTON známy napríklad z filmu Kleopatra, v ktorom si zahral po boku slávnej herečky Liz Taylorovej.

O tri roky neskôr, v roku 1928, sa narodil taliansky hudobný skladateľ ENNIO MORRICONE, známy predovšetkým ako autor filmovej hudby. Svetoznáma melódia z westernu Vtedy na Západe je práve jeho dielom. Zomrel 6. júla 2020.

Dnes by mala 89 rokov aj ďalšia osobnosť strieborného plátna. Americký filmový herec ROY SCHEIDER bol známy z filmov Čeľuste, Francúzska spojka alebo All That Jazz.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

7:04 05.12.2021Kultúra

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

14:50 02.12.2021Kultúra

Po troch rokoch vystúpia na Slovensku obľúbenci z Islandu, elektronická skupina GusGus.

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

11:33 01.12.2021Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

8:10 01.12.2021Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.