• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

  • 7:53 07.04.2024
  • Bratislava
Úspešná spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková oslavuje 60. narodeniny

Slovenská spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková má na svojom konte takmer štyri desiatky úspešných románov.

V týchto dňoch prichádza na trh s novým prozaickým dielom Eliška, ako avizuje jej domovské vydavateľstvo Ikar. „Musím sa vám priznať: Eliška je moja milovaná. Myslím, že aj vy ju budete milovať. Hneď ako som knihu dopísala, začala mi chýbať,“ popisuje svoj vzťah k novej knižke samotná autorka.

Ako prvá slovenská prozaička už v roku 2012 prekročila hranicu milióna predaných výtlačkov a titul najúspešnejšej spisovateľky jej patrí doteraz. Je niekoľkonásobnou držiteľkou ocenení Zlatá a Platinová kniha.

Bez písania si neviem život ani predstaviť. Je to niečo také dôležité ako moja rodina, moje deti, môj manžel a láska,“ odkazuje spisovateľka na svojom webe čitateľom.

Dnes (7. apríla) bude mať spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková 60 rokov.

Táňa Keleová-Vasilková sa narodila 7. apríla 1964 v meste Chomutov na severe Českej republiky. Jej otcom bol známy slovenský cestovateľ, horolezec a publicista František Kele (1936-2014). Keď mala štyri roky, presťahovala sa rodina do Bratislavy.

Táňa Keleová-Vasilková vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, pracovala v redakcii časopisu Osvetová práca. Od polovice 90. rokov 20. storočia sa venuje spisovateľskej práci profesionálne.

V roku 1997 vyšiel jej debutový román Cena za voľnosť, rok nato druhý Manželky, v roku 1999 nasledoval tretí s názvom Túžby. Keleová-Vasilková ostala odvtedy verná vydavateľstvu Ikar, pod ktorého značkou vyšli aj jej ďalšie čitateľsky obľúbené tituly: napríklad Mama pre Veroniku, Čriepky, Okienko do snov, Slzy a smiech, Čaro všednosti, Pozlátka, Siete z pavučín, Tichá bolesť, Cukor a soľ, Kvety pre Lauru alebo Modrý dom, Rozbité šťastie, Ranč u starého otca, Julinkina pekáreň.

Hranicu milióna predaných výtlačkov svojich kníh dosiahla Táňa Keleová-Vasilková ako prvá slovenská autorka už na sklonku roku 2012. Je niekoľkonásobnou držiteľkou ocenenia Panta Rhei Awards - 1. miesto v kategórii Slovenská autorka roka dosiahla naposledy v rokoch 2020, 2021 a 2022.

Jej kniha Tá druhá sa stala slovenskou knihou roka 2012. Vo februári 2014 si úspešná spisovateľka prevzala ocenenie Platinovú knihu za román Liek na smútok za viac ako 25.000 predaných výtlačkov.

V ďalších rokoch jej vyšli romány Vône života, Si ako slnko, Priateľky, Mama, Tri sestry a Rodinné klbko. Práve tento titul autorka predstavila verejnosti v roku 2019, keď oslávila svoje 55. narodeniny a v tom čase už mala na konte 1.42 milióna predaných kníh.

Nasledovali romány Zrkadlo a Skúšky, ktorý autorke priniesol ďalšiu Platinovú knihu. Zlatú knihu za rok 2022 získala za román o mladej huslistke s názvom Olívia, po ktorom hneď v ďalšom roku nasledovalo pokračovanie Olívia a on.

Najnovší román Eliška je podľa slov autorky inšpirovaný príbehom jej mamy.

Popri písaní sa Táňa Keleová-Vasilková venovala spoločne s manželom výchove troch detí, a tiež záhradke a pestovaniu kvetín. Priestor pre túto záľubu našla na chalupe na myjavských kopaniciach, ktoré sa popri Bratislave stali jej druhým domovom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Česká divadelná a filmová herecká stálica Eliška Balzerová oslavuje 75. narodeniny

Česká divadelná a filmová herecká stálica Eliška Balzerová oslavuje 75. narodeniny

VČERA - 6:40Kultúra

Keď sa spomenie jej meno, divákom v bývalom Československu sa vzápätí vybaví doktorka Čeňková z legendárneho seriálu Nemocnica na okraji mesta.

Bratislava víta legendárneho Roda Stewarta

Bratislava víta legendárneho Roda Stewarta

10:16 22.05.2024Kultúra

Legendárny Rod Stewart je na koncertnom turné a na radosť slovenských fanúšikov je jednou z jeho zastávok slovenská metropola.

Pred 90 rokmi sa narodil herec Vladimír Brabec, známy ako legendárny major Zeman

Pred 90 rokmi sa narodil herec Vladimír Brabec, známy ako legendárny major Zeman

7:13 15.05.2024Kultúra

Mal veľa priaznivcov i protivníkov, bol vyzdvihovaný aj zatracovaný. Napriek tomu, že vytvoril desiatky skvelých divadelných, filmových, televíznych i rozhlasových postáv, navždy zostal majorom Zemanom.

Vo veku 65 rokov zomrela svetoznáma slovenská speváčka

Vo veku 65 rokov zomrela svetoznáma slovenská speváčka

19:26 14.05.2024Kultúra

Jej nádherný hlas zaznel na scénach v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne či Ríme.

Tvorca filmovej ságy Hviezdne vojny George Lucas slávi 80. narodeniny

Tvorca filmovej ságy Hviezdne vojny George Lucas slávi 80. narodeniny

4:03 14.05.2024Kultúra

Svetoznámy americký režisér, scenárista a producent George Lucas, ktorý svojou ságou Hviezdne vojny výrazne ovplyvnil svetovú kinematografiu a žáner sci-fi, sa dnes dožíva 80 rokov.