• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

  • 18:32 16.10.2021
  • Bratislava
Od kompostu po izoláciu: 6 spôsobov, akými môžete využiť opadané lístie

Ak robíte poriadky pred domom, na jeseň sa nevyhnete ani opadanému lístiu. Prečo ho však vyhadzovať do koša, keď sa dá ďalej využiť hneď niekoľkými spôsobmi?

Hrabanie lístia z trávnika je jedna z aktivít, ktoré nám počas jesene dajú poriadne zabrať. Väčšina pritom nahrabe lístie a vyhodí ho do koša alebo spáli. Málokomu napadne pomyslieť na spôsoby, ako by sa tento cenný prírodný materiál dal ďalej využiť.

Opadané listy obsahujú organické zložky, ktoré dobre slúžia pri kompostovaní či hnojení. Využite ich preto jedným z týchto spôsobov.

1. Kompostujte ho

Foto: Megan Frost Photography/Shutterstock.com

Kvalitný kompost by mal obsahovať zmes organickej hmoty bohatej na uhlík a dusík. V listoch môžete nájsť dostatok uhlíka, zatiaľ čo dusík doplníte rozložiteľným kuchynským odpadom alebo pokosenou trávou. Obidve zložky treba pravidelne premiešať, aby sa ku každej vrstve dostal kyslík.

Ak nemáte záujem o budovanie zložitého kompostu, postačíte si aj s vykopanou jamou v pôde záhrady. Do jamy nahádžte pozbierané lístie, prikryte ho a nechajte niekoľko mesiacov odpočívať. Potom stačí prekopať zeminu.

Pri obidvoch spôsoboch by ste mali používať lístie nasekané na drobné kúsky. Ak nemáte nástroj, ktorý je na to určený, môžete kopy lístia aj niekoľkokrát prejsť kosačkou.

2. Na prikrytie pôdy

Listy vám poslúžia ako skvelé zateplenie pôdy pri mrazivých teplotách. Nazbierané lístie jednoducho umiestnite na zeminu so zasadenými trvalkami alebo jesennými plodinami v dostatočne hrubej vrstve. Okrem ochrany pred zimou tiež zabránite rastu buriny.

3. Na ochranu pred eróziou

Foto: Meryll/Shutterstock.com

Ak do zeminy dlhšiu dobu nič nezasadíte, začne podliehať erózii a po malých kúskoch ju bude odplavovať dážď. Situáciu našťastie zachránite pomocou lístia – podobne, ako v predošlom bode, aj tu stačí na vrch naukladať dostatočne hrubú vrstvu listov.

4. Kompost lenivého záhradníka

Tvorbu kompostu môžeme označiť za umenie aj vedu. Ak vás meranie dávok dusíka a uhlíka neoslovuje, spoľahnite sa na kompost lenivého záhradníka, ktorý si vystačí so samotným lístím. Proces je síce zdĺhavý, ale podstatne jednoduchší.

Postup je jednoduchý: nahromaďte lístie do veľkých kôp aspoň meter vysokých, a na nasledovných 6 až 12 mesiacov sa oň nestarajte. Lístie by malo mať dostatok vlahy.

Takto vytvorený kompost neposkytne zemine množstvo živín, ale upraví zadržiavanie vody v nej a poskytne vhodný domov drobným živočíchom, ako sú dážďovky a červíky, a prospešným baktériám.

5. Pokoste ho do trávnika

Foto: konecny/Shutterstock.com

Ak máte mulčovaciu kosačku, ktorá kosí trávu na jemné kúsky, s lístím sa na jeseň nemusíte príliš trápiť – jednoducho ho pokoste spolu s trávou. Takto pokosené listy sa počas zimy rozložia a zároveň zabránia rastu buriny, a dokonca dodajú pôde živiny.

6. Zabavte sa s deťmi

Pamätáte sa, ako ste zamlada skákali do kôp nahromadeného lístia? Prečo si tento zážitok nezopakovať s vlastnými deťmi? Ak máte prebytok lístia a žiadny z vyššie zmienených nápadov vás neláka, vytvorte si kopy na skákanie. Aspoň na chvíľu sa pri tom zabavíte.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Učiteľ radí: Tieto 4 kroky nesmiete vynechať pri výbere školy pre dieťa

Učiteľ radí: Tieto 4 kroky nesmiete vynechať pri výbere školy pre dieťa

DNES - 10:17Zaujímavosti

Rodičia, predtým, ako svojmu dieťaťu zvolíte školu, dobre zvážte tieto štyri kroky. Na deň otvorených dverí pritom ani nepomyslite!

Video: Takto zistíte, či je váš matrac skutočne čistý

Video: Takto zistíte, či je váš matrac skutočne čistý

DNES - 9:00Zaujímavosti

Profesionálna upratovačka ukázala, koľko špiny sa môže ukrývať v matraci

Video: V mori spozorovali zombie žraloka. V takomto stave ďalej lovil

Video: V mori spozorovali zombie žraloka. V takomto stave ďalej lovil

DNES - 7:37Zaujímavosti

Žralok ďalej lovil korisť, aj keď mu chýbala značná časť tela.

Video: Ľudia mi neveria, že toto sú moje pravé mihalnice. Takéto je moje tajomstvo

Video: Ľudia mi neveria, že toto sú moje pravé mihalnice. Takéto je moje tajomstvo

VČERA - 21:08Zaujímavosti

Dizajnérka mihalníc nepotrebuje predlžovanie ani zahusťovanie. Tomuto vďačí za bohatú ozdobu očí.

Ako sa Adele podarilo schudnúť? K obrovskej zmene imidžu jej pomohli len tri kroky

Ako sa Adele podarilo schudnúť? K obrovskej zmene imidžu jej pomohli len tri kroky

VČERA - 20:41Zaujímavosti

Britská populárna speváčka Adele v priebehu niekoľkých mesiacov schudla takmer 45 kilogramov. Ako sama hovorí, najzásadnejšie boli tri zmeny životosprávy.