Pri Jáve sa potopila loď s utečencami, zahynulo viacero detí
- 17:38 27.09.2013
- JAKARTA

Najmenej 22 ľudí, väčšinou detí, zahynulo a ďalšie desiatky sú nezvestné po potopení sa lode vezúcej utečencov z Blízkeho východu do Austrálie.
Záchranné práce komplikuje nepriaznivé počasie a pokračovať v nich budú opäť v sobotu, hoci nádej na záchranu živých je minimálna. Loď, ktorá mala od začiatku problémy s motorom, viezla asi 120 imigrantov z Libanonu, Jordánska a Jemenu, pričom cieľom ich plavby bola Austrália. Vyplávali v piatok ráno z rybárskeho mestečka Pelabuhan Ratu na západe Jávy.
Stovky utečencov z Ázie zomierajú každoročne pri pokuse preplaviť sa loďami do Austrálie. Väčšinou smerujú na Vianočné ostrovy, pričom za zorganizovanie cesty platia pašerákom ľudí obrovské sumy. Do Austrálie sa takto každý rok dostanú tisíce imigrantov, čo vyvoláva čoraz častejší odpor verejnosti. Indonéziu na budúci týždeň navštívi austrálsky premiér Tony Abbott, pričom hlavnou témou bude práve boj proti nelegálnej imigrácii.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.