• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 26.9.2021Meniny má Edita
17°Bratislava

Trollovia na internete: Takéto sú ich znaky a osobnostné črty

 • 21:13 20.07.2021
 • Svet
Trollovia na internete: Takéto sú ich znaky a osobnostné črty

Internetový trolling je spojený aj s potenciálne asociálnym a sadistickým správaním online.

Trollovanie na internete je proces zverejňovania provokatívnych, nepravdivých alebo irelevantných správ online v nádeji, že to bude provokovať ostatných ľudí.

Štúdia zverejnená v akademickom žurnále Social Media and Society zistila, že internetoví trollovia majú s vyššou pravdepodobnosťou “temné črty” osobnosti. Bol u nich pozorovaný narcizmus, machiavellizmus, psychopatia a škodoradosť.

Trolovanie je známe ako prax provokovania ľudí na internete. Online trollovia sa zvyčajne skrývajú za falošné mená alebo anonymné účty. Nájdete ich v sekcii komentárov väčšiny médií, na diskusných fórach, sociálnych sieťach a takmer kdekoľvek, kde sa konajú online diskusie.

Znaky, že niekto troluje

„Trollovia“ majú radosť z toho, že vťahujú ostatných do nezmyselných, provokatívnych a zlomyseľných interakcií mimo témy. Tu je niekoľko bežných znakov, že niekto trolluje:

 • Povýšenecký alebo odmietavý tón: ak sa ich opýtate, preto sú tak nahnevaní, ešte viac ich to provokuje.
 • Komentáre mimo témy: poznámky, ktoré sú bezpredmetné a dráždia ostatných používateľov.
 • Nedbanlivosť: očividne nie sú ničím emočne ovplyvnení.
 • Ignorovanie dôkazov: nevšímanie si faktov a pokračovanie vo vlastnej agende.

Asociálni a sadistickí internetoví trollovia

Trolling sa netýka iba jednotlivcov, ale využívajú ho dokonca aj vlády jednotlivých štátov na ďalšie dosiahnutie svojich cieľov. Medzi slávnych platených trollov patria:

 • 50 Cent Party - internetoví komentátori platení Čínskou ľudovou republikou, aby každoročne vyprodukovali 440 miliónov provládnych príspevkov na sociálnych sieťach.
 • Ruskí Wikipedia trollovia, ktorí zverejňujú informácie mimo kontextu pre politické ciele.
 • Vládou najatí saudskí trollovia, ktorí na Twitteri šírili dezinformácie o saudskoarabskom disidentskom novinárovi Džamálovi Chášukdžím.

Trolling je mnohými ľuďmi považovaný za typ asociálneho správania a je silne spojený so sadistickou poruchou osobnosti. Podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Journal of Personality ľudia, ktorí radi trolujú ostatných na internete, si užívajú aj ubližovanie ostatným v skutočnom živote, čo je klasický znak sadizmu.

Internetoví trollovia na diskusných fórach

Vedci uskutočnili prieskum medzi 400 používateľmi Redditu, v ktorom sa ich pýtali na ich osobnosť a akékoľvek správanie podobné trollingu. Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí radi videli, ako trpia iní ľudia, sa s väčšou pravdepodobnosťou venovali trollingu.

Internetoví trollovia tvrdia, že ich vlastné nefunkčné správanie je iba spôsobom komunikácie s ostatnými a nie je deštruktívne. Spoluautorka štúdie Pamela Brubaker uviedla:

„Skôr sa zaoberajú zlepšovaním svojich vlastných online zážitkov, ako vytváraním pozitívnych online zážitkov pre ľudí, ktorí z takýchto provokatívnych diskusií nedostávajú rovnaký druh pôžitku alebo potešenia.“

Inými slovami, trollovia si provokovanie užívajú a nezaujíma ich vplyv na ostatných.

Trollovia verzus diskutéri

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí chcú vyjadriť svoj názor online, sa výrazne líšia od trollov. Búrlivá diskusia preto môže byť aj slušná a nemusí spadať do trollingu. Spoluautor štúdie Scott Church odporúča, aby si sme v online priestore nezabúdali, kým sme. Pomáha, keď si uvedomíme, že aj ostatní na internete sú len ľudia s rodinami a priateľmi, ktorí sa občas cítia ranení a trpia:

„Keď zabudneme na ich totožnosť ako skutočných ľudí a namiesto toho ich vidíme iba ako používateľské mená alebo avatary, je jednoduchšie zapojiť sa do trollovania.

Digitálne médiá nám dávajú moc spojiť sa s ľuďmi, ktorí majú podobné a odlišné nápady, záujmy a skúsenosti ako my.

Keď sa spojíme s ľuďmi online, mali by sme sa snažiť viac rešpektovať ostatných a iné uhly pohľadu, aj keď sa perspektíva inej osoby nemusí zhodovať s tou našou.

Každý z nás má moc ovplyvňovať dobro online. Môžeme to dosiahnuť vzájomným rešpektom. Môžeme ostatných vyzdvihovať a podporovať dobro online.“

Ako jednať s trollmi

Najlepší spôsob, ako zaobchádzať s trollmi, je ignorovať ich. Klasické online príslovie znie: „Nekŕmte trollov.“ Trollovia chcú emocionálnu reakciu, chcú vedieť, že vám ubližujú. Nerobte im radosť tým, že prejavíte bolesť, alebo že uznáte ich existenciu. Jediným skutočným riešením je nahlásiť internetového trolla moderátorom webových stránok, ak je ich správanie príliš rušivé.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.sagepub.com, onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali kupovať z druhej ruky

7 vecí, ktoré by ste nikdy nemali kupovať z druhej ruky

DNES - 20:06Zaujímavosti

Do niektorých vecí sa oplatí investovať, pretože kúpa použitých výrobkov sa vám môže vypomstiť.

Ako najrýchlejšie rozmraziť mrazničku a zabrániť usádzaniu ľadu

Ako najrýchlejšie rozmraziť mrazničku a zabrániť usádzaniu ľadu

DNES - 12:43Zaujímavosti

Náročnosť rozmrazovania mrazničky vo veľkom závisí od toho, koľko jedla do nej odkladáte a koľko ľadu sa v nej stihlo usadiť.

Najlepšia farba na relaxáciu: Tento odtieň vás upokojí trikrát rýchlejšie

Najlepšia farba na relaxáciu: Tento odtieň vás upokojí trikrát rýchlejšie

VČERA - 20:39Zaujímavosti

Svetlo tejto farby pomáha ľuďom zrelaxovať trikrát rýchlejšie.

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

9 spôsobov, ako zadržať moč, keď nablízku nie je žiadna toaleta

VČERA - 8:12Zaujímavosti

V niektorých momentoch vás prepadne náhle nutkanie močiť, hoci sa to práve nehodí. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako moč efektívne zadržať.

Video: Na oblohe sa objavil tajomný čierny prstenec

Video: Na oblohe sa objavil tajomný čierny prstenec

22:01 24.09.2021Zaujímavosti

Miestni obyvatelia zachytili mysteriózny dymový prstenec.