• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 1.8.2021Meniny má Božidara
19°Bratislava

Ako vplýva mlieko na cholesterol a cukrovku

  • 8:02 11.07.2021
  • Svet
Ako vplýva mlieko na cholesterol a cukrovku

Genetické dôkazy odhalili vplyv konzumácie mlieka na kardiovaskulárne ochorenia a cukrovku 2. typu.

Podľa rozsiahlej štúdie na vzorke 2 miliónov ľudí ani vysoký príjem mlieka nezvyšuje hladinu cholesterolu. Tí, ktorí pili mlieko každý deň, mali v skutočnosti nižšie hladiny zlého (LDL) cholesterolu ako tí, ktorí nepili mlieko. Vyšší príjem mlieka bol navyše spojený so 14-percentným znížením rizika srdcových chorôb a 11-percentným znížením rizika cukrovky 2. typu.

Zvýšená konzumácia mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tukov môže kvôli ich obsahu nasýtených tukov mať negatívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie. Nasýtené tuky sú spojené s vysokou hladinou cholesterolu v krvi a rizikom kardiovaskulárnych ochorení (KVO). Niekoľko štúdií však zistilo, že konzumácia mlieka a nízkotučných mliečnych výrobkov vedie k nižšej hladine cholesterolu a menšiemu riziku KVO.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále International Journal of Obesity skúmala vplyv príjmu mlieka na kardio-metabolické riziko (rizikové faktory vzniku kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky) pomocou genetického prístupu sledovaním variantu génu pre laktázu.

Laktáza je tráviaci enzým, ktorý štiepi laktózu, cukor obsiahnutý v mlieku a mliečnych výrobkoch. Enzým je kódovaný génom laktázy. Tím zistil, že ľudia, ktorí pijú väčšie množstvo mlieka, majú genetické variácie, ktoré trávia laktózu. Profesor Vimal Karani, hlavný autor štúdie, uviedol:

„Zistili sme, že účastníci s genetickou variáciou, ktorú sme spájali s vyšším príjmom mlieka, mali vyššie BMI, telesný tuk, ale čo je dôležité, mali nižšiu hladinu dobrého a zlého cholesterolu.

Zistili sme tiež, že u osôb s touto genetickou variáciou bolo významne nižšie riziko srdcových chorôb. To všetko naznačuje, že zníženie príjmu mlieka nemusí byť potrebné na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb.“

Dôvody, prečo vysoký príjem mlieka nespôsobuje zvýšený cholesterol v krvi:

  1. Vápnik a laktóza v mlieku ovplyvňuje metabolizmus tukov.
  2. V porovnaní s inými mliečnymi potravinami má mlieko nízky obsah tuku. No na to, aby si aj ľudia s intoleranciou laktózy doplnili vápnik, zvyknú jesť mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, ktoré síce lepšie strávia, ale obsahujú vyššie množstvo cholesterolu.
  3. Príjem vápnika z potravín, ako je mlieko, zvyšuje vylučovanie žlčových kyselín, a tak spôsobuje, že cholesterol v pečeni vytvára žlčové kyseliny, čo vedie k zníženiu hladiny cholesterolu.
  4. Črevná mikrobiálna fermentácia nestráviteľných sacharidov, ako je laktóza, môže ovplyvniť produkciu cholesterolu a spôsobiť jeho pokles.

Spoluautor štúdie Karani Santhanakrishnan Vimaleswaran uviedol:

„Štúdia určite ukazuje, že konzumácia mlieka nie je významným problémom rizika kardiovaskulárnych chorôb, aj keď u konzumentov mlieka došlo k malému zvýšeniu BMI a telesného tuku.

V štúdii však poznamenávame, že zostáva nejasné, či je to obsah tuku v mliečnych výrobkoch, ktorý prispieva k nižšej hladine cholesterolu, alebo je to spôsobené neznámym „mliečnym faktorom“.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

Tieto zvláštne veci sa dejú s telom po smrti

VČERA - 20:44Zdravie

Po smrti sa s ľudským telom dejú veci, o ktorých ste netušili.

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

6 dôvodov, prečo by ste sa mali sprchovať len každý druhý deň

VČERA - 20:11Zdravie

Leto nás núti sprchovať sa častejšie ako inokedy počas roka. Existuje ale aspoň 6 dobrých dôvodov, prečo to netreba preháňať.

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

Vysoká hladina cholesterolu vplýva na vznik neurologického ochorenia. Toto treba sledovať

VČERA - 19:36Zdravie

Nadmerné množstvo cholesterolu v krvi má podľa nových zistení vplyv aj na vznik neurologického ochorenia.

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

Prečo sa prsia pred tridsiatkou opäť zväčšujú?

6:38 30.07.2021Zdravie

Ženy sa môžu krátko pred dovŕšením veku 30 rokov stretnúť s prudkým rastom poprsia. Čo tento stav spôsobuje?

11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?