• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
16°Bratislava

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

  • 11:52 11.06.2021
  • São Paulo
Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

Podľa brazílskej štúdie môže počúvanie príbehov pomôcť deťom na jednotke intenzívnej starostlivosti pociťovať menej bolesti a stresu.

Mnoho detských nemocníc už má programy s cieľom povzbudiť pacientov. Avšak tento výskum publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences naznačuje, že rozprávanie príbehov má aj fyziologické výhody.

„Doteraz boli pozitívne dôkazy pre rozprávanie príbehov založené na „sedliackom rozume “a boli brané tak, že interakcia s dieťaťom môže rozptýliť, pobaviť a zmierniť psychologické utrpenie,“ uviedol Jorge Moll z D'Or Institute for Research and Education (IDOR). "Chýbali však pevné vedecké základy, najmä pokiaľ ide o základné fyziologické mechanizmy."

Tím vedcov študoval 81 detí vo veku od 2 do 7 rokov, pričom všetky boli na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Rede D’Or São Luiz Jabaquara v São Paule. Jedna skupina po 41 deťoch absolvovala 25 - 30 minútové stretnutie s rozprávačom príbehov, zatiaľ čo kontrolná skupina po 40 deťoch mala rovnaké množstvo času s rovnakými odborníkmi, ktorí s nimi riešili hádanky.

Pred a po sedeniach tím odobral vzorky slín od každého dieťaťa a vyhodnotil ich úroveň bolesti. Vzorky slín umožnili vedcom merať hladiny hormónu kortizolu, ktorý súvisí so stresom, a oxytocínu, ktorý hrá úlohu v empatii.

Rozprávanie príbehov ovplyvňuje hormóny

Obe skupiny detí pocítili pozitívne účinky terapie. Všetky mali v slinách menej kortizolu a viac oxytocínu, čo naznačuje, že boli menej stresované a hlásili menej bolesti a nepohodlia. V skupine, ktorá počúvala príbehy, však boli výsledky dvojnásobne lepšie ako u kontrolnej skupiny.

Na konci sedení sa deti tiež zapojili do hry so slovnými spojeniami ako „nemocnica“, „zdravotná sestra“ a „lekár“. Tím uvádza, že zatiaľ čo deti z kontrolnej skupiny reagovali na fotografie nemocnice slovami „toto je miesto, kam ľudia chodia, keď sú chorí“, skupina, ktorá počúvala príbehy, odpovedala „toto je miesto, kam sa ľudia chodia liečiť“.

Podobne deti z kontrolnej skupiny povedali „toto je zlá teta, ktorá mi príde dať injekciu“, ako odpoveď na lekárku alebo zdravotnú sestru, zatiaľ čo skupina, ktorá počúvala príbehy, hovorila „toto je teta, ktorá ma príde uzdraviť“.

„Považujem túto štúdiu za jednu z najdôležitejších, na ktorej som sa zúčastnil, kvôli jej jednoduchosti, dôkladnosti a možnému priamemu vplyvu na postupy v nemocničnom prostredí, zamerané na zmiernenie ľudského utrpenia,“ uviedol Moll.

„Keďže sa jedná o nízkonákladový a vysoko bezpečný zásah, je možné ho potenciálne implementovať do celého verejného systému, až keď rozsiahlejšie štúdie overia jeho reprodukovateľnosť a účinnosť. Máme v úmysle rozšíriť a replikovať ho v ďalších prostrediach a skupinách pacientov a podporiť dobrovoľníctvo venované ušľachtilej činnosti rozprávania, teraz s dôkladnejšími vedeckými dôkazmi,“ uviedol.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medicalxpress.com, pnas.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.