• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
10°Bratislava

Aspirín môže potlačiť následky znečistenia vzduchu

  • 19:37 30.05.2021
  • New York
Aspirín môže potlačiť následky znečistenia vzduchu

Aspirín chráni pred kognitívnymi následkami znečisteného ovzdušia.

Od mestského smogu cez pasívne fajčenie až po výfukové plyny, to všetko sú problémy s ovzduším, ktoré páchajú škody na obyvateľoch mnohých miest. Znečistené ovzdušie nemá vplyv iba na dýchanie, ale štúdie ukazujú, že môže mať negatívny dopad aj na mozog. Výskum publikovaný v akademickom žurnále Nature Aging uvádza, že ľudia žijúci v znečistenom ovzduší by sa mohli chrániť užívaním aspirínu.

Vedci z Columbia University v New Yorku varujú, že už niekoľko týždňov vystavenia znečistenému ovzdušiu môže narušiť výkon mozgu. Napriek tomuto poškodeniu ich štúdia zistila, že nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je aspirín, pôsobia proti krátkodobým účinkom znečistenia. Vedúca autorka štúdie Andrea Baccarelli uviedla:

„Napriek regulácii emisií často dochádza ku krátkodoým zvýšeniam znečistenia vzduchu a majú potenciál poškodiť zdravie, a to aj na úrovniach nižších, ako sú hladiny, ktoré sa zvyčajne považujú za nebezpečné. Zdá sa, že užívanie aspirínu alebo iných protizápalových liekov tieto účinky zmierňuje.“

Vdychovanie smogu doslova otupuje mozog

Vedci vyšetrili 954 starších obyvateľov Bostonu, pričom skúmali súvislosť medzi vystavením jemným prachovým časticiam a kognitívnym výkonom skupiny.

Výsledky ukazujú, že vdychovanie jemných prachových častíc (PM2,5) počas 28 dní viedlo k zníženiu kognitívneho výkonu v testoch. U mužov užívajúcich aspirín sa však podľa výsledkov testov vyskytlo menej krátkodobých kognitívnych porúch.

Tím varuje, že neexistuje priame spojenie medzi nedávnym užívaním NSAID a lepšou kognitívnou výkonnosťou. Vedci predpokladajú, že tieto lieky, najmä aspirín, môžu obmedziť neurozápaly a môžu spôsobiť zmeny v prietoku krvi v mozgu.

Aspirín na boj proti demencii

Predchádzajúce štúdie zistili, že znečistenie ovzdušia je obzvlášť nebezpečné pre starších dospelých. Vdychovanie týchto toxínov môže pravdepodobne viesť k zníženiu objemu mozgu, poklesu kognitívnych schopností a dokonca k nástupu demencie. Znečistenie ovzdušia môže tiež brániť rozvoju malých detí.

Autori štúdie tvrdia, že ide o jednu z prvých štúdií zameraných na krátkodobý dopad takejto expozície. Tím odporúča, aby budúce štúdie skúmali vplyv konkrétnych chemických zložiek v ovzduší na zdravie mozgu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, publichealth.columbia.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.