• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
12°Bratislava

Črevá a krvný tlak spolu súvisia: Takto ovplyvňuje prerušovaný pôst krvný tlak

  • 20:07 30.05.2021
  • Houston
Črevá a krvný tlak spolu súvisia: Takto ovplyvňuje prerušovaný pôst krvný tlak

Prerušovaný pôst môže zmeniť črevnú mikroflóru a tým vplývať na tlak.

Je známe, že črevný mikrobióm môže mať vplyv na zdravie srdca. Vedci z Baylor College of Medicine však tvrdia, že aj načasovanie jedla môže určiť, či črevná mikroflóra zvyšuje alebo znižuje hladinu krvného tlaku. Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Circulation Research zistila, že prerušovaný pôst môže skutočne zmeniť zdravie čriev ľudí s hypertenziou.

Podľa vedcov pribúdajú dôkazy o tom, že narušenie činnosti črevnej mikrobioty (dysbióza čriev) pacienta môže mať negatívny vplyv na krvný tlak. Štúdie na myšiach dokonca zistili, že narušený mikróbom môže mať vplyv aj na zdravých pacientov. Transplantácia dysbiotickej črevnej mikrobioty od hypertenzných myší viedla k tomu, že u príjemcov tiež došlo k zvýšeniu krvného tlaku.

"Tento výsledok nám povedal, že dysbióza čriev nie je len dôsledkom hypertenzie, ale skutočne sa na jej vzniku podieľa," vysvetľuje spoluautor štúdie David Durgan v tlačovej správe.

Správne stravovacie návyky môžu pomôcť črevám

Vedci skúmali dve skupiny potkanov, v ktorých boli normálne laboratórne potkany aj potkany náchylné na mŕtvicu. V jednej skupine zdravé aj hypertenzné potkany mohli jesť bez obmedzení. Pri druhej skupine však vedci kŕmili potkany iba každý druhý deň.

Po deviatich týždňoch autori štúdie zistili, že potkany náchylné na mŕtvicu v kontrolnej skupine mali vyššie hodnoty krvného tlaku ako normálne potkany. Tie v skupine s prerušovaným pôstom, však vykazovali významne nižší krvný tlak v porovnaní s tými, ktoré nedržali pôst.

Vedci ďalej skúmali, či bola mikrobiota zapojená do znižovania krvného tlaku. Transplantovali nezdravú mikrobiotu potkanom, ktoré nemajú žiadnu vlastnú mikrobiotu. Výsledky ukazujú, že u potkanov s transplantovanou mikrobiotov od hypertenzných potkanov sa pri normálnej strave vyvinul vyšší krvný tlak.

Črevá potrebujú viac kyseliny, aby udržali telo zdravé

Zistenia zanechali vo vedcoch iba jednu otázku, ako vlastne črevný mikrobióm znižuje krvný tlak? Zdá sa, že odpoveď spočíva v množstve prospešnej kyseliny v čreve pacienta. „Zmeny v produktoch metabolizmu žlčových kyselín vyšli ako potenciálny mediátor regulácie krvného tlaku,“ uvádza Durgan.

Analýza tímu zistila, že zvieratá s vysokým tlakom, ktoré jedia normálne, majú v obehu menej žlčových kyselín ako potkany s normálnym krvným tlakom. Avšak zvieratá v skupine s prerušovaným pôstom mali aj napriek hypertenzii viac žlčových kyselín. Vedci zistili, že pri znižovaní tlaku pomohlo aj doplnenie kyseliny cholovej, primárnej žlčovej kyseliny.

„Štúdia dohromady po prvý raz ukazuje, že prerušovaný pôst môže byť prospešný z hľadiska znižovania hypertenzie pretváraním zloženia črevnej mikrobioty na zvieracom modeli,“ uzatvára Durgan.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ahajournals.org, blogs.bcm.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

19:35 13.06.2021Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.