• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 14.6.2021Meniny má Vasil
13°Bratislava

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

  • 20:40 11.05.2021
  • Svet
Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Podľa rozsiahlej štúdie ženy, ktoré užívali omega-3 mastné kyseliny, probiotiká, multivitamíny alebo doplnky vitamínu D, mali menšiu pravdepodobnosť pozitívneho testu na COVID-19.

Štúdia na druhej strane zistila, že užívanie doplnkov vitamínu C, zinku alebo cesnaku nemalo priaznivý vplyv na zníženie rizika infekcie.

Živiny ako vitamín C, vitamín D a zinok sú dôležité pre podporu imunitného systému, ale nie je zrejmé, či akýkoľvek z týchto doplnkov môže znížiť riziko infekcie koronavírusom.

V štúdii publikovanej v akademickom žurnále BMJ Nutrition sledovali 445 850 jedincov po dobu 3 mesiacov, aby zistili, či užívanie doplnkov výživy nezníži riziko nákazy COVID-19.

Výsledky zo Spojeného kráľovstva ukázali, že pravidelné dopĺňanie vitamínu D znižovalo riziko infekcie SARS-CoV-2 o 9 percent, omega-3 mastných kyselín o 12 percent, multivitamínov o 13 percent a probiotík o 14 percent.

Pravidelné užívanie doplnkov bolo definované ako minimálne 3-krát týždenne, najmenej 3 mesiace. Užívanie týchto doplnkov bolo prospešné pre ženy rôzneho veku a hmotnosti, ale nie pre mužov.

Ochranný účinok na účastníkov v USA a Švédsku bol ešte vyšší. Američania, ktorí užívali multivitamíny, mali znížené riziko infekcie COVID o 12 percent, probiotiká znížili riziko o 18 percent, omega-3 mastné kyseliny o 21 percent a vitamín D o 24 percent.

Švédi, ktorí užívali multivitamíny, mali znížené riziko infekcie COVID-19 o 22 percent, probiotiká znížili riziko o 37 percent, omega-3 mastné kyseliny o 16 percent a vitamín D o 19 percent.

Rozdiely v číslach môžu súvisieť so skutočnosťou, že táto štúdia sa spoliehala na informácie, ktoré hlásili samotní účastníci. Sumantra Ray, výkonný riaditeľ NNEdPro globálneho centra pre výživu a zdravie uviedol:

„Vieme, že celý rad mikroživín, vrátane vitamínu D, je nevyhnutný pre zdravé fungovanie imunitného systému. To je zase kľúčové pre prevenciu a zotavenie sa z infekcií. Ale do dnešného dňa existuje len málo presvedčivých dôkazov o tom, že užívanie doplnkov výživy má akúkoľvek terapeutickú hodnotu okrem udržiavania normálnej imunitnej odpovede tela."

Podľa Raya táto štúdia navyše nebola primárne navrhnutá na zodpovedanie otázok o úlohe doplnkov výživy u COVID-19. Budú potrebné ďalšie dôkladné štúdie, kým bude možné dospieť k jednoznačným záverom o tom, či by konkrétne doplnky výživy mohli znížiť riziko infekcie COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, nutrition.bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

VČERA - 19:35Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.