Kremeľ podviedol holandských poslancov. Mysleli si, že sa rozprávajú s Leonidom Volkovom
- 13:10 26.04.2021
- Brusel/Amsterdam

Poslanci boli podvedení pri online rozhovore so šéfom Navaľného štábu.
Kremeľ bol pravdepodobne za sfalšovaným, umelo vytvoreným videoprenosom, ktorý poslúžil na oklamanie holandských politikov, aby uverili, že sa na diaľku rozprávajú s Leonidom Volkovom, šéfom volebnej kampane vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného. Uviedli to v pondelok spravodajský server DutchNews.nl a verejnoprávna televízna stanica NOS.
Skupina holandských poslancov sa minulý týždeň zúčastnila na videokonferencii cez aplikáciu Zoom s mužom, o ktorom sa domnievali, že je to Volkov, šéf volebného štábu uväzneného vodcu ruskej opozície.
V skutočnosti však hovorili iba s jeho imitátorom, s neznámou osobou, ktorá sa vydávala za Volkova za pomoci manipulácie s obrazom a hlasom (tzv. deepfake).
Holandské médiá v tejto súvislosti uviedli, že poslanci sa stali obeťami podvodu. Skutočný Volkov uviedol, že išlo o zámerný trik vlády ruského prezidenta Vladimira Putina s cieľom zdiskreditovať európskych politikov. Podľa jeho slov rovnakú taktiku už ruská strana použila aj na oklamanie skupiny estónskych poslancov a aj predsedu užšieho výboru pre zahraničné veci britského parlamentu Toma Tugendhata, ktorí boli tiež presvedčení, že hovorili s Volkovom, keď bol na návšteve v Litve.
„Hovoríme im síce darebáci, ale v skutočnosti ide o dobre platených zamestnancov ruskej vlády,“ uviedol skutočný Volkov pre televíziu NOS. Zároveň upozornil, že európski politici si musia byť vedomí rizika podobných podvodov a dobre si overovať totožnosť ľudí, ktorí ich skontaktujú.
„Zoom sa počas koronavírusovej pandémie stal záchranným lanom, ale Kremeľ ho používa ako zbraň,“ spresnil Volkov. A dodal, že v prípade holandských poslancov ani jeden z nich nevykonal základnú kontrolu, napríklad pokus o skontaktovanie sa cez sociálne siete pred videokonferenciou alebo cez dostupnú e-mailovú adresu.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN
Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky
Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.