• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

FOTO: 10 typov vyrážok, ktoré by ste nikdy nemali vytláčať

  • 21:11 24.04.2021
  • Svet
FOTO: 10 typov vyrážok, ktoré by ste nikdy nemali vytláčať

Neurýchľujte liečbu kožných ochorení vytláčaním vyrážok. Zvlášť pri týchto druhoch si tým vôbec nepomôžete.

Všetci vieme, že vyrážky sa nemajú vytláčať. Len málokto ale dokáže odolať nutkaniu, ktoré nás zastihuje pri pohľade do zrkadla.

Hlavný dôvod, prečo nevytláčať vyrážky, je, že pri tom dochádza k fyzickému narušeniu pokožky, ktorá je takto náchylnejšia na zápal a môže spôsobiť vznik ďalších kožných nedokonalostí. Ak vytláčaniu neodoláte, riskujete aj zjazvenie pokožky a oveľa dlhší proces liečby.

Najrýchlejší a najbezpečnejší spôsob, ako sa zbaviť vyrážok, je investovať do lekárenských alebo drogériových prípravkov, ktoré vyrážku vysušia a rýchlo zahoja.

Spomedzi všetkých vyrážok je 10 takých, ktoré vôbec nestoja za vytláčanie a sľubujú najnáročnejší návrat k zdravej pokožke.

1. Cystické akné

Foto: vialik/Shutterstock.com

Cystické akné je zasadené hlboko pod pokožkou. O svojej prítomnosti dáva vedieť väčším červeným hrbolom na pokožke, ktorý je citlivý na dotyk. Vytláčanie tohto druhu akné sa zvlášť neoplatí preto, že pri domácej kúre sa sotva dostanete k jadru problému. Jediné, čo dosiahnete, je krvácanie z podráždenej kože a možno aj ďalší zápal.

Cystické akné vzniká vplyvom hormonálnych zmien a akné baktérií. Vysoká hladina hormónov spúšťa nadmernú tvorbu mazu, ktorý zablokuje póry. Maz sa z póru „vylieva“ ešte pod vrchnou vrstvou kože a spôsobuje tu zápal okolitých tkanív. Cystické akné najlepšie odstráni dermatológ.

2. „Krupička“ (milia)

Foto: vchal/Shutterstock.com

Drobné biele bodky na tvári obvykle odolávajú akémukoľvek tlaku prstov. Vo väčšine prípadov sa ich nezbavíte inak ako s pomocou dermatológa alebo estetika.

K tvorbe milie dochádza pri nahromadení odumretých buniek pokožky pod jej vrchnou vrstvou. Vnútri týchto vyrážok sa preto nenachádza voda, hnis ani krv.

3. Zarastené chĺpky

Foto: I like to take pictures/Shutterstock.com

O zarastaní chĺpkov môžeme hovoriť vtedy, keď telo chlpu ostane uväznené pod povrchom pokožky. Na vonkajšej vrstve tak vzniká červená vyrážka, ktorú sprevádza zápal a svrbenie. Jej vytláčaním len zhoršíte obidva tieto problémy.

Namiesto vytláčania aplikujte na zarastený chĺpok prípravok s obsahom hydrokortizónu, ktorý redukuje začervenanie, svrbenie a podráždenie. Poškodené miesto potom očistite jemným pílingom. Aby ste sa zarastaniu chĺpkov celkom vyhli, pred holením si očistite dané miesto pílingom a hoľte sa len v smere rastu chĺpkov.

4. Visiace znamienka

Foto: DUANGJAN J/Shutterstock.com

Visiace znamienka sú drobné zhluky, ktoré sa tvoria z nadbytočnej vrstvy pokožky, obzvlášť v okolí krku a podpazušia. Keďže ide o časť pokožky, ich vytláčanie môže vyvolať podráždenie a krvácanie. Môžete ním tiež zvýšiť riziko infekcie.

Za príčinu vzniku visiacich znamienok sa považuje trenie pokožky o odevy a iné predmety. Často ich možno nájsť u obéznych ľudí a ľudí, ktorí nosia množstvo šperkov.

Odstránenie visiaceho znamienka by ste rozhodne mali nechať na profesionála. Ten pritom použije buď metódu zmrazenia, spálenia alebo chirurgického odstránenia.

5. Opar

Foto: Domaskina/Shutterstock.com

Nezáleží na tom, či opar vyzerá ako vyrážka alebo nie – za žiadnych okolností sa ho nepokúšajte vytláčať! Ide totiž o ochorenie, ktoré sa pri podráždení pokožky veľmi rýchlo šíri na jej ďalšie časti.

Opar v okolí úst sa vyskytuje často, pričom ho spôsobuje vírus herpes simplex typu 1 alebo 2 (HSV-1, HSV-2). Menší opar sa časom vylieči sám, pomôžu aj voľnopredajné mastičky z lekárne. Pri opakovanom výskyte je ale namieste kontaktovať lekára alebo dermatológa. Za príliš častý výskyt sa považuje výskyt herpesu 6-krát ročne a viac.

6. Keratóza pilaris

Foto: sruilk/Shutterstock.com

K tejto genetickej poruche dochádza nahromadením keratínu v pokožke, pričom vzniká tvrdá vyrážka, ktorá blokuje otvor vlasového folikulu. Jeho vytláčanie je málokedy efektívne a spôsobuje podráždenie pokožky.

Ak sa chcete zbaviť keratózy, použite chemický píling s obsahom kyseliny salicylovej a kyseliny glykolovej. S problémom vám pomôže aj dermatológ alebo estetik.

7. Čierne a biele bodky

Foto: ThamKC/Shutterstock.com

Podstata čiernych a bielych bodiek je rovnaká – v oboch prípadoch ide o upchatie póru mazom, akurát u čiernych bodiek maz zoxidoval a sfarbil sa tak dotmava. Pri vytláčaní čiernych a bielych bodiek hrozí, že sa baktérie dostanú do hlbšej vrstvy pokožky a dôjde k poškodeniu jej vonkajšej vrstvy.

Aj pri čiernych a bielych bodkách sa treba spoľahnúť na kyselinu salicylovú a retinol. Pri používaní mejkapu a iných kozmetických prípravkov používajte len tie, ktoré neobsahujú olej a sú nekomedogenické (neupchávajú póry).

8. Lipómy

Foto: Cristian Storto/Shutterstock.com

Lipóm je úložisko tuku pod kožou, ktoré často pripomína cystické akné. Lipómy sú vo väčšine prípadov neškodné, ale ak narastú, môžu spôsobovať bolesť. Ich výskyt podlieha genetike.

Lipómov by ste sa nemali zbavovať podomácky, môžete si totiž spôsobiť infekciu. Lipóm môže odstrániť jedine dermatológ.

9. Angiómy

Foto: suriyachan/Shutterstock.com

Angiómy sú svetločervené nezhubné výrastky, ktoré tvorí množstvo drobných ciev. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti tváre, hrudníka, brucha a chrbta. Dôvod ich vzniku je neznámy, ale môže súvisieť s genetickou predispozíciou.

Keďže v angiómoch sa nachádza krv, rozhodne by ste sa ich nemali zbavovať na vlastnú päsť. Našťastie sa o ne dokáže postarať dermatológ bez rizika vzniku jaziev či hrbolčekov.

10. Mazové cysty

Foto: mortalpious/Shutterstock.com

Mazové cysty pripomínajú cystické akné a ich výplň tvorí žltá tekutina s krémovou konzistenciou. V prípade, že dôjde k ich zapáleniu, môže sa vyskytnúť bolesť.

K ich tvorbe dochádza predovšetkým na miestach s nadmerným výskytom mazových žliaz. Dermatológovia pri liečbe najčastejšie používajú steroidové injekcie alebo chirurgický zákrok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.