• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.5.2021Meniny má Servác
12°Bratislava

Krvný cukor ovplyvňuje riziko úmrtia na COVID-19, ohrození nie sú iba diabetici

  • 19:31 25.04.2021
  • Svet
Krvný cukor ovplyvňuje riziko úmrtia na COVID-19, ohrození nie sú iba diabetici

U pacientov hospitalizovaných s COVID-19 má hladina cukru v krvi vplyv na riziko úmrtia.

Pacienti hospitalizovaní s COVID-19 s vysokou hladinou cukru v krvi majú vyššie riziko úmrtia bez ohľadu na to, či majú cukrovku alebo nie.

Hyperglykémia alebo vysoká hladina glukózy v krvi je stav, pri ktorom telo neprodukuje alebo nevyužíva dostatok inzulínu. K tomuto stavu prispieva stres, určité lieky, choroba, nedostatok pohybu a prejedanie.

Štúdia prezentovaná na výročnom stretnutí endokrinológov ENDO 2021 skúmala účinok hyperglykémie u pacientov s koronavírusom. Vedci zistili, že títo pacienti mali horšie zdravotné problémy, bez ohľadu na to, či boli alebo neboli diabetikmi.

U pacientov hospitalizovaných pre COVID-19 s vysokou hladinou cukru v krvi bolo pravdepodobnejšie, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu alebo že budú prijatí na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), nastane u nich akútne zlyhanie obličiek alebo zomrú v nemocnici.

Samara Skwiersky, hlavná autorka štúdie, uviedla:

„Pacienti s COVID-19, ktorí sa nachádzajú v nemocnici s hyperglykémiou, si vyžadujú dôkladnejšie pozorovanie, pretože pravdepodobne budú vyžadovať agresívnejšie terapie.“

Výskumný tím pozoroval vážne následky COVID-19 u 708 dospelých, pričom im merali hladiny glukózy v krvi. Hospitalizácia pacienta s cukrovkou sa odporúča, keď sú hodnoty glukózy v krvi medzi 140 a 180 mg/dl (7.8 - 10mmol/L)

Štúdia zistila, že u pacientov s cukrovkou s hodnotou glukózy v krvi vyššou ako 140 mg/dl (7.8 mmol/L) bola 2,4-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu a umiestnenie na JIS.

Horšie to bolo u diabetických pacientov s hladinami glukózy v krvi nad 180 mg/dl, (10mmol/L) pretože mali dvojnásobnú pravdepodobnosť úmrtia v nemocnici.

Avšak u pacientov, ktorí neboli diabetikmi, ale mali hladinu glukózy v krvi vyššiu ako 140 mg/dl, bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na COVID.

Riziko intubácie a zlyhania obličiek sa tiež zvýšila u týchto pacientov 2,3-krát a riziko hospitalizácie na JIS bolo 3,5-krát vyššie.

Riziko intubácie a hospitalizácie na JIS sa takmer strojnásobili a riziko úmrtia bolo štvornásobné u osôb bez cukrovky, ale s hladinou glukózy v krvi nad 180 mg / dl.

Skwiersky povedala:

"Výsledky našej štúdie opätovne zdôrazňujú dôležitosť pravidelného monitorovania glukózy v krvi u pacientov hospitalizovaných s COVID-19, a to aj bez predchádzajúcej diagnózy cukrovky. Častejšie monitorovanie glukózy a liečba inzulínovou terapiou na cieľovú hodnotu glukózy nižšiu ako 140 mg / dl môže zlepšiť výsledky u týchto pacientov.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

DNES - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

DNES - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

VČERA - 21:23Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.