Rasizmus v Británii naďalej pretrváva, no v školách evidujú pokrok
- 10:36 31.03.2021
- Londýn

Británia by sa mala stať vzorom pre ďalšie krajiny s prevažne belošským obyvateľstvom, hoci ju nie je možné považovať za "post-rasovú spoločnosť".
Vyplýva to zo správy nezávislej komisie pre rasu a etnické menšiny, ktorej vypracovanie nariadila britská vláda premiéra Borisa Johnsona v reakcii na vlaňajšie hromadné protesty hnutia Black Lives Matter. Informovali o tom v stredu stanica Sky News a agentúra DPA.
Tvrdenia, že v Británii ešte stále pretrváva inštitucionálny rasizmus, nie sú podľa zistení komisie založené na dôkazoch. Zjavné rasistické prejavy sa však stále objavujú najmä na internete, dodala komisia v 264-stranovej správe, ktorá bude zverejnená v stredu.
Podľa správy došlo k zlepšeniu situácie, čo sa týka zvýšenia rozmanitosti v elitných profesiách, ako aj k zníženiu rozdielov v platoch založených na etnickom pôvode. Stále však nie je možné hovoriť o úplnej rovnosti. Rozdiely v mzdách sa znížili na 2,3 percenta a pri zamestnancoch do 30 rokov nezohrávajú významnú rolu.
Deťom z mnohých etnických komunít sa darí v škole rovnako dobre ako žiakom z majoritnej populácie. Jedinou skupinou, ktorá má slabší výsledok, boli černošskí žiaci pochádzajúci z oblastí Karibiku. Vzdelávanie predstavuje podľa záverov komisie „najvýraznejší príbeh úspechu skúseností etnických menšín v Británii“ a je najdôležitejším nástrojom na znižovanie rozdielov medzi jednotlivými rasami.
Záležitosti týkajúce sa rasy a rasizmu sa v Spojenom kráľovstve stávajú „menej dôležitými“ a v niektorých prípadoch nie sú významným faktorom na vysvetlenie nerovností, poznamenali autori správy. Ide totiž o komplexný problém, ktorý okrem príslušnosti k rase zahŕňa i spoločenskú triedu či rodinnú štruktúru. Správa však priznala, že niektoré komunity trpia „dejinným rasizmom“, ktorý vytvára „hlbokú nedôveru“ a môže brániť dosiahnutiu úspechu.
Správa uvádza 24 odporúčaní vrátane predĺženia školských dní, pričom žiaci v znevýhodnených oblastiach by tak mohli dobehnúť vyučovanie, ktoré zameškali v dôsledku pandémie COVID-19. Takíto školáci by mali dostať i lepšiu podporu a poradenstvo, čo sa týka budúcich kariérnych možností. Vláda by tiež mala spolu s odborníkmi vypracovať metódy na podporu rovnosti na pracoviskách.
„Komisia verí, že ak budú tieto odporúčania implementované, bude to ďalší príspevok k pokroku našej krajiny, pokiaľ ide o vytvorenie multietnickej a multikultúrnej komunity,“ povedal jej predseda Tony Sewell. Vytvorenie úspešnej multietnickej spoločnosti je podľa neho náročné, keďže rasové rozdielnosti pretrvávajú všade tam, kde takéto spoločenstvo ľudí vzniká.

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok
TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva
Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.