• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

Sakury tento rok rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokov

  • 7:58 31.03.2021
  • Tokio
Sakury tento rok rozkvitli najskôr za ostatných 1200 rokov

Japonské čerešne známe ako sakury tento rok rozkvitli v dôsledku klimatickej zmeny najskôr za ostatných 1200 rokov. Informoval o tom v utorok britský denník The Independent.

Sakury rozkvitli v japonskom meste Kjóto minulý piatok - teda ešte v marci, ktorý bol mimoriadne teplý. Ide o najskorší zaznamenaný termín ich zakvitnutia za viac ako 1200 rokov, odkedy sa tento jav eviduje. Piatkový rekord tak prekonal rekord predchádzajúci, z 27. marca 1409. Ako pripomína The Independent, podľa historických záznamov sakury úplne najskôr rozkvitli na jar v roku 812 n. l.

Záznamy o kvitnutí sakúr sú pre výskum klimatických zmien neuveriteľne cenné vzhľadom na dlhodobú evidenciu týchto údajov a silnú citlivosť kvitnutia japonských čerešní na jarné teploty (teplejšie jari sa zvyčajne rovnajú skoršiemu kvitnutiu),“ uviedol vedecký pracovník z Kolumbijskej univerzity Benjamin Cook, ktorý sa špecializuje na rekonštrukciu historických záznamov súvisiacich so zmenou klímy.

Záznamy o kvitnutí japonských čerešní, ktoré sú jedinečné svojou dlhovekosťou, ukazujú, že priemerný čas ich kvitnutia bol počas zhruba 1000 rokov -- približne v rokoch 812 - 1800 n. l. -- relatívne stabilný. V nasledujúcich rokoch však rozkvitali čoraz skôr. Podľa Cooka od roku 1800 viedlo otepľovanie k ustálenému trendu skoršieho kvitnutia, ktoré pretrváva až do súčasnosti. Toto otepľovanie spôsobili podľa neho klimatické zmeny, ale pravdepodobne aj zvýšená urbanizácia miest v priebehu posledných storočí a prirodzene vyššia teplota mestskej zástavby, ktorá nahradila pôvodnú vegetáciu.

Sakury však rozkvitli neobvykle skoro v celom Japonsku. V Tokiu dosiahli úplný rozkvet 22. marca, čo je podľa tamojších médií ich druhý najskorší dátum rozkvetu od roku 1953, približuje The Independent.

V čase, keď sú sakury v plnom kvete, zvyknú Japonci v parkoch pod ich korunami usporadúvať pikniky a vítať tak jar. Kvet čerešne sa považuje za japonský národný symbol.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu

Katar musí prestať hrať na dve strany, vyhlásil Netanjahu

DNES - 6:10Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uviedol, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s militantným hnutím Hamas, musí „prestať hrať na dve strany“.

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze

Izrael povoláva desaťtisíce záložníkov na rozšírenú ofenzívu v Gaze

DNES - 6:08Zahraničné

Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze.

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová

Odmietla som Trumpovu ponuku vyslať vojakov do Mexika, vyhlásila Sheinbaumová

DNES - 6:04Zahraničné

Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v sobotu uviedla, že odmietla ponuku amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslať do Mexika americké jednotky na pomoc v boji proti obchodovaniu s drogami.

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok

Čína poprela prístup k údajom používateľov sociálnej siete TikTok

VČERA - 17:00Zahraničné

TikToku v piatok DPC v mene EÚ udelila pokutu 530 miliónov eur pre nedostatočné zabezpečenie ochrany údajov európskych používateľov.

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva

Zelenskyj chce narušiť oslavy 9. mája v Rusku, tvrdí Moskva

VČERA - 14:53Zahraničné

Na oslavách sa má zúčastniť aj slovenský premiér Robert Fico.