• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Tento typ chôdze naznačuje vysoké riziko úmrtia na COVID-19

  • 21:21 30.03.2021
  • Svet
Tento typ chôdze naznačuje vysoké riziko úmrtia na COVID-19

Ľudia s týmto typom chôdze majú takmer štyrikrát vyššie riziko úmrtia na COVID-19.

Pomalá chôdza naznačuje, že ak sa človek nakazí novým koronavírusom, hrozí mu závažný priebeh a vyššie riziko úmrtia. Ukázala to štúdia publikovaná v akademickom časopise International Journal of Obesity.

Pomalí chodci majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť závažného priebehu koronavírusovej infekcie a takmer štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že na COVID-19 zomrú.

Pre túto štúdiu zhromaždili vedci z Leicesterskej univerzity údaje od viac ako 400 000 dospelých z Veľkej Británie v strednom veku. Vedci chceli zistiť, či index telesnej hmotnosti (BMI) a tempo chôdze majú nejaký vplyv na priebeh ochorenia COVID-19.

Na váhe až tak nezáleží, dôležité je tempo

Výsledky ukázali, že u ľudí s normálnou hmotnosťou a pomalou chôdzou bola 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť závažného priebehu COVID-19 a 3,75-krát vyššie riziko úmrtia na infekciu v porovnaní s rýchlou chôdzou.

Tempo chôdze menej ako 4.8 km za hodinu sa považovalo za pomalé, 4,8 až 6,4 km/h za priemerné a tempo nad 6,4 km/h bolo považované za rýchlu chôdzu.

Ľudia, ktorí zvyčajne chodia rýchlo, majú väčšiu kardiorespiračnú zdatnosť. Prvý autor štúdie Thomas Yates uviedol:

„Už vieme, že obezita a krehkosť sú kľúčovými rizikovými faktormi pre COVID-19. Toto je prvá štúdia, ktorá ukazuje, že pomalí chodci majú oveľa vyššie riziko závažného priebehu COVID-19 bez ohľadu na ich váhu.

S pokračujúcou pandémiou, ktorá predstavuje bezprecedentný tlak na zdravotnícke služby a komunity, je nevyhnutné identifikovať najviac ohrozené osoby a prijať preventívne opatrenia na ich ochranu.“

Ľudia s pomalou chôdzou sú vystavení väčšiemu riziku

Vedecký tím tiež zistil, že u obéznych ľudí, ktorí chodia rýchlo, je menšia pravdepodobnosť závažného priebehu COVID-19 a úmrtia, ako u pomalších chodcov s normálnou hmotnosťou.

Riziko však bolo rovnako vysoké u obéznych aj pomalých chodcov s normálnou hmotnosťou, čo naznačuje, že tempo chôdze môže byť užitočným prediktorom rizika. Yates povedal:

„Ukázalo sa, že osoby s rýchlou chôdzou majú všeobecne dobré kardiovaskulárne a srdcové zdravie, vďaka čomu sú odolnejšie voči vonkajším stresovým faktorom vrátane vírusovej infekcie, ale táto hypotéza ešte nebola stanovená pre infekčné choroby.

Zatiaľ čo veľké rutinné databázové štúdie hlásili asociáciu obezity a krehkosti s dôsledkami COVID-19, rutinné klinické databázy v súčasnosti neobsahujú údaje o mierach fyzických funkcií alebo zdatnosti.

Domnievam sa, že prebiehajúce štúdie v oblasti verejného zdravia a výskumu by mali zvážiť okrem BMI aj začlenenie jednoduchých opatrení fyzickej zdatnosti, ako je napríklad tempo chôdze, ako potenciálne prediktory rizika dôsledkov COVID-19, ktoré by nakoniec mohli umožniť lepšie preventívne metódy, ktoré zachránia životy."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nature.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.