• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

6 dôvodov, prečo vám náhle smrdí stolica viac ako zvyčajne

 • 20:08 04.04.2021
 • Bratislava
6 dôvodov, prečo vám náhle smrdí stolica viac ako zvyčajne

Ak náhla zmena pachu stolice pretrváva niekoľko dní, je na čase navštíviť lekára.

Je samozrejmé, že stolica nikoho z nás nevonia ako ruže, ale prisilný alebo zvláštny zápach už dáva dôvod na obavy. Prečo stolica niekedy smrdí menej a inokedy viac?

Vysvetlime si najprv, čo je vlastne stolica. Ide o výlučky tela z tráviacej sústavy, ktoré pozostávajú z vody, mŕtvych mikroorganizmov, nestrávených zvyškov jedla, niektorých tukov, cholesterolu a ďalších stopových prvkov.

Príčin zápachu stolice je hneď niekoľko. Zápach najčastejšie spôsobuje nestrávené jedlo a plyny produkované črevnými baktériami. Množstvo plynu a miera jeho zápachu pritom závisí od toho, čo jete a v akom zdravotnom stave sa nachádzate.

Ak napríklad jete mäsový steak, na záchode sa môžete stretnúť s prenikavejším zápachom. Ten spôsobuje aminokyselina metionín prítomná v mäsových bielkovinách, ktorá vytvára zapáchajúce zložky s obsahom síry.

Ak sa s prenikavým zápachom stolice stretávate len sporadicky, pravdepodobne to neveští nič nezvyčajné či nepríjemné. Ak u vás ale tento problém pretrváva dlhodobo, na vine môže byť jedna z týchto príčin:

1. Antibiotiká

V črevách sa nachádza bakteriálna mikroflóra, ktorá pomáha rozložiť jedlo. Užívanie antibiotík môže ale tieto mikroorganizmy ovplyvniť tak, že výsledkom ich práce je rozličný vedľajší produkt s iným zápachom.

2. Infekcia

Aj zápal môže narušiť rovnováhu črevných baktérií. Bakteriálne, vírusové alebo parazitické infekcie prispievajú k zmene plynov v stolici a môžu tiež vyvolať hnačku.

3. Intolerancia alebo alergia

Alergia či intolerancia znamená, že telo nedokáže celkom stráviť danú potravinu. Kombinácia plynov vyprodukovaných baktériami, ktoré sa ju snažia rozložiť, a nestrávené jedlo spôsobujú prenikavý zápach výkalov. Tieto poruchy tiež môžu viesť k bolesti brucha a krvácaniu.

4. Celiakia

Ak trpíte celiakiou, znamená to, že na konzumáciu lepku telo reaguje imunitnou odpoveďou a útočí na sliznicu tenkého čreva. Jej poškodenie môže skomplikovať vstrebávanie živín, čo následne vedie k príznakom, ako hnačka, zápcha, nafukovanie, plynatosť, bolesť brucha a mastná a zapáchajúca stolica.

5. Idiopatický črevný zápal

Idiopatický črevný zápal označuje skupinu autoimunitných ochorení, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Zápal hrubého čreva postihnutého ulceróznou kolitídou mení zloženie črevných baktérií a môže viesť ku krvácaniu, čo je sprevádzané aj silne páchnucou stolicou.

Pri Crohnovej chorobe dochádza k podobným problémom a ťažkostiam s absorpciou živín, čo takisto prispieva k zapáchajúcim výkalom. Idiopatický črevný zápal vo všeobecnosti spôsobuje hnačku, bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie.

6. Oslabené vstrebávanie živín

V tele môže dôjsť k oslabeniu vstrebávania živín hneď z niekoľkých dôvodov. Často ide o infekciu, celiakiu, zápal čriev a niektoré syndrómy. Nedostatočné vstrebávanie môže vzniknúť aj vplyvom zmien črevných baktérií, čo opäť vedie k zapáchajúcim výkalom.

Kedy s tým oboznámiť doktora?

Zakaždým, keď si na svojom tele všimnete zvláštne reakcie, ktoré trvajú niekoľko dní a znepríjemňujú vám život, stojí za to kontaktovať lekára. V prípade pretrvávajúceho prenikavého zápachu stolice si všímajte aj ďalšie varovné znaky:

 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • pokles hmotnosti
 • krv v stolici
 • prítomnosť rakoviny alebo idiopatického črevného zápalu v rodine
 • horúčka
 • zimnica
 • opuch kĺbov
 • vredy v ústach
 • bolesť v okolí očí
 • prebúdzanie s potrebou vyprázdniť sa
 • neúčinnosť voľnopredajných liekov

Ako sa vyhnúť zapáchajúcej stolici

Ak uznáte, že zápach na toalete nesúvisí s poškodeným zdravím a nepociťujete žiadne ďalšie príznaky, využite niekoľko spôsobov, ako sa ho zbaviť:

Venujte viac pozornosti strave. Častá konzumácia cibule a cesnaku prispieva k silnému pachu stolice. Inokedy môže byť na vine odlišná potravina. Ak si nie ste istí, niekoľko dní si zapisujte všetky jedlá, ktoré zjete. Zamerajte sa najmä na lepok a mliečne výrobky.

Vysaďte niektoré potraviny. Z jedálnička vyškrtnite napríklad mäso, vajcia, brokolicu, kaleráb alebo špargľu. Tieto potraviny sú známe tým, že po nich viac páchne stolica.

Dajte šancu probiotikám. Probiotiká pomáhajú vrátiť črevné baktérie do rovnováhy a zmierňujú niektoré menej závažné tráviace ťažkosti.

Pite viac vody. Pravidelné preplachovanie čriev čistou vodou je niekedy kľúčom k odstráneniu zápachu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.