• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Dlhodobé následky koronavírusu: Na vine môžu byť črevné baktérie

  • 19:37 25.03.2021
  • Svet
Dlhodobé následky koronavírusu: Na vine môžu byť črevné baktérie

Dlhodobé príznaky COVID-19, ako je únava, bolesti kĺbov a dýchavičnosť, môžu pretrvávať dlhé mesiace po skončení akútnej fázy ochorenia.

Nový koronavírus môže spôsobiť nerovnováhu v črevných baktériách, ktorá je čiastočne zodpovedná za dlhodobé príznaky ochorenia COVID-19. Uvádza to nový výskum publikovaný v akademickom žurnále GUT.

Medzi dlhodobé príznaky COVID-19 patrí únava, bolesti kĺbov a dýchavičnosť, ktorá pretrváva mnoho mesiacov po ukončení akútnej fázy ochorenia. Ako sa ukázalo, pacienti majú po prekonaní COVID-19 tiež zlé zloženie črevných mikrobiómov a zmeny v bakteriálnej diverzite. Črevá sa preto môžu spolupodieľať na pretrvávajúcich zápalových príznakoch aj po odznení infekcie.

Predchádzajúce štúdie naznačujú, že črevo a jeho mikroorganizmy môžu zmeniť odpoveď imunitného systému. Pre túto štúdiu vedci zhromaždili vzorky krvi a stolice 100 hospitalizovaných pacientov s COVID-19 a 78 dospelých, ktorí nemali COVID-19.

Závažnosť COVID-19 u pacientov bola identifikovaná ako:

  • mierna, ak röntgen nepreukázal zápal pľúc,
  • stredná, ak sa zistil zápal pľúc s horúčkou a príznakmi dýchacích ciest,
  • závažná, ak mali pacienti vážne problémy s dýchaním,
  • a kritická, ak potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu alebo došlo k zlyhaniu orgánov a skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Výsledky preukázali veľký rozdiel v zložení črevnej mikrobioty medzi nakazenými a zdravými pacientmi.

Počet baktérií Ruminococcus torques, Bacteroides dorei a Ruminococcus gnavus bol vyšší u pacientov s COVID-19 ako u pacientov bez infekcie.

Naproti tomu pacienti s COVID-19 mali nižšie množstvá Faecalibacterium prausnitzii, Eubacterium rectale a Bifidobacterium adolescentis, čo sú prospešné baktérie pre imunitný systém.

Ochorenie bolo závažnejšie u pacientov s nižšou hladinou Bifidobacterium bifidum a F. prausnitzii (protizápalová baktéria).

Imunitné bunky vylučujú zápalové cytokíny v reakcii na vírus, ale niekedy reagujú nadmerne a spôsobujú cytokínovú búrku.

Hypercytokinémia alebo syndróm cytokínovej búrky je život ohrozujúci stav, ktorý môže viesť k septickému šoku, poškodeniu tkanív tela a zlyhaniu pľúc.

Mikrobiálna nerovnováha u pacientov s COVID-19 bola tiež spojená s vysokou hladinou zápalových cytokínov a C-reaktívneho proteínu, markera zápalu.

Autori štúdie napísali:

„Vo svetle správ, že u podskupiny uzdravených pacientov s COVID-19 sa vyskytujú pretrvávajúce príznaky, ako je únava, dýchavičnosť a bolesti kĺbov, asi 80 dní po počiatočnom výskyte príznakov, predpokladáme, že dysbiotický črevný mikrobióm by mohol prispieť k imunitným zdravotným problémom po COVID-19.“

Podľa inej štúdie je syndróm presakujúceho čreva ďalším stavom, ktorý umožňuje koronavírusu dostať sa cez povrch vnútorných orgánov a zažívacieho traktu, čo infekciu ešte zhoršuje. Autori dodali:

„Posilnenie užitočných druhov črevných baktérií vyčerpaných po COVID-19 by mohlo slúžiť ako nová cesta k zmierneniu závažného priebehu ochorenia, čo podčiarkuje význam riadenia črevnej mikrobioty pacientov počas a po COVID-19.“

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Gastroenterology navrhla použitie probiotického vzorca na riešenie črevnej dysbiózy s cieľom posilniť imunitnú obranu proti vírusovým infekciám, ako je COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, gut.bmj.com, mbio.asm.org, gastrojournal.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

20:34 18.04.2021Veda

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

20:10 18.04.2021Veda

Nový test dokáže lepšie predpovedať riziko srdcového infarktu.

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

18:37 18.04.2021Veda

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

20:08 17.04.2021Veda

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

6:50 17.04.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír oznámil, že v rámci programu Artemis, ktorého hlavným cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac, si vybral na spoluprácu súkromnú spoločnosť Space X.