• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Dlhodobé následky koronavírusu: Na vine môžu byť črevné baktérie

  • 19:37 25.03.2021
  • Svet
Dlhodobé následky koronavírusu: Na vine môžu byť črevné baktérie

Dlhodobé príznaky COVID-19, ako je únava, bolesti kĺbov a dýchavičnosť, môžu pretrvávať dlhé mesiace po skončení akútnej fázy ochorenia.

Nový koronavírus môže spôsobiť nerovnováhu v črevných baktériách, ktorá je čiastočne zodpovedná za dlhodobé príznaky ochorenia COVID-19. Uvádza to nový výskum publikovaný v akademickom žurnále GUT.

Medzi dlhodobé príznaky COVID-19 patrí únava, bolesti kĺbov a dýchavičnosť, ktorá pretrváva mnoho mesiacov po ukončení akútnej fázy ochorenia. Ako sa ukázalo, pacienti majú po prekonaní COVID-19 tiež zlé zloženie črevných mikrobiómov a zmeny v bakteriálnej diverzite. Črevá sa preto môžu spolupodieľať na pretrvávajúcich zápalových príznakoch aj po odznení infekcie.

Predchádzajúce štúdie naznačujú, že črevo a jeho mikroorganizmy môžu zmeniť odpoveď imunitného systému. Pre túto štúdiu vedci zhromaždili vzorky krvi a stolice 100 hospitalizovaných pacientov s COVID-19 a 78 dospelých, ktorí nemali COVID-19.

Závažnosť COVID-19 u pacientov bola identifikovaná ako:

  • mierna, ak röntgen nepreukázal zápal pľúc,
  • stredná, ak sa zistil zápal pľúc s horúčkou a príznakmi dýchacích ciest,
  • závažná, ak mali pacienti vážne problémy s dýchaním,
  • a kritická, ak potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu alebo došlo k zlyhaniu orgánov a skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Výsledky preukázali veľký rozdiel v zložení črevnej mikrobioty medzi nakazenými a zdravými pacientmi.

Počet baktérií Ruminococcus torques, Bacteroides dorei a Ruminococcus gnavus bol vyšší u pacientov s COVID-19 ako u pacientov bez infekcie.

Naproti tomu pacienti s COVID-19 mali nižšie množstvá Faecalibacterium prausnitzii, Eubacterium rectale a Bifidobacterium adolescentis, čo sú prospešné baktérie pre imunitný systém.

Ochorenie bolo závažnejšie u pacientov s nižšou hladinou Bifidobacterium bifidum a F. prausnitzii (protizápalová baktéria).

Imunitné bunky vylučujú zápalové cytokíny v reakcii na vírus, ale niekedy reagujú nadmerne a spôsobujú cytokínovú búrku.

Hypercytokinémia alebo syndróm cytokínovej búrky je život ohrozujúci stav, ktorý môže viesť k septickému šoku, poškodeniu tkanív tela a zlyhaniu pľúc.

Mikrobiálna nerovnováha u pacientov s COVID-19 bola tiež spojená s vysokou hladinou zápalových cytokínov a C-reaktívneho proteínu, markera zápalu.

Autori štúdie napísali:

„Vo svetle správ, že u podskupiny uzdravených pacientov s COVID-19 sa vyskytujú pretrvávajúce príznaky, ako je únava, dýchavičnosť a bolesti kĺbov, asi 80 dní po počiatočnom výskyte príznakov, predpokladáme, že dysbiotický črevný mikrobióm by mohol prispieť k imunitným zdravotným problémom po COVID-19.“

Podľa inej štúdie je syndróm presakujúceho čreva ďalším stavom, ktorý umožňuje koronavírusu dostať sa cez povrch vnútorných orgánov a zažívacieho traktu, čo infekciu ešte zhoršuje. Autori dodali:

„Posilnenie užitočných druhov črevných baktérií vyčerpaných po COVID-19 by mohlo slúžiť ako nová cesta k zmierneniu závažného priebehu ochorenia, čo podčiarkuje význam riadenia črevnej mikrobioty pacientov počas a po COVID-19.“

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Gastroenterology navrhla použitie probiotického vzorca na riešenie črevnej dysbiózy s cieľom posilniť imunitnú obranu proti vírusovým infekciám, ako je COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, gut.bmj.com, mbio.asm.org, gastrojournal.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

20:25 23.11.2021Veda

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

Staré mamy sú viac emocionálne spojené s vnúčatami ako s vlastnými deťmi

9:56 23.11.2021Veda

Staré mamy sú zrejme viac emocionálne spojené so svojimi vnúčatami ako s vlastnými deťmi. Vyplýva to štúdie zverejnenej v britskom odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B, píše denník The Guardian.