• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 12.4.2021Meniny má Estera
Bratislava

Zomrela speváčka Hana Hegerová

  • 14:21 23.03.2021
  • Praha
Zomrela speváčka Hana Hegerová

Bratislavská rodáčka zomrela obklopená rodinou v nemocnici.

Vo veku 89 rokov zomrela prvá dáma československého šansónu Hana Hegerová. Správu pre iDNES.cz potvrdil Tomáš Padevět: "Zomrela obklopená rodinou v Nemocnici Na Homolce, kde bola pred mesiacom hospitalizovaná po zlomenine krčka."

Bratislavská rodáčka (*20.10.1931), rodným menom Carmen Farkašová, vyštudovala gymnázium v Komárne, súkromne sa učila hru na klavíri, vystupovala v ochotníckom divadle, chodila do baletnej prípravky Slovenského národného divadla a súkromne sa učila spev u Roberta Rosnera.

Rok pracovala ako úradníčka v Komárne, učila na učňovskej škole. Vrátila sa však k divadlu. Absolvovala trojročný dramatický odbor na bratislavskom konzervatóriu. Prvé angažmán získala v divadle Petra Jilemnického v Žiline, kde odohrala päť sezón. Tam ju aj objavil hudobný skladateľ Juraj Berczeler. Pozval ju do bratislavskej Tatra revue, kde účinkovala počas divadelných prázdnin. Odtiaľ jej cesta viedla do Prahy, kde ju v roku 1958 prijali do práve založeného divadla Rokoko.

V roku 1961 nastúpila do divadla Semafor. Hrala vo všetkých hudobných inscenáciách, medzi nimi Zuzana, ktorá nie je pre nikoho doma či Šesť žien Henricha VIII. Úspešný na doskách Semaforu bol jej spoločný recitál s Miroslavom Horníčkom pod názvom H & H '65, ktorý režíroval Ján Roháč. V roku 1966 ukončila svoje účinkovanie v Semafore. Začala vystupovať sólovo a so skupinou Mirko Dvořáka absolvovala desiatky koncertov doma a hlavne v zahraničí.

Jedným z jej hitov z tohto obdobia bola pieseň Milord s českým textom Pavla Koptu. Spievať túto pieseň ju pri návšteve Prahy počul aj riaditeľ parížskej Olympie, ktorý potom neskoršie zorganizoval jej pobyt a vystúpenia v Paríži. Dva roky účinkovala v parížskej Olympii, stále angažmán získala aj v Nemecku a potom v Švajčiarsku. Nemecké aj francúzske denníky ju nazvali „českou Piafovou“.

Herecké skúsenosti Hegerovej využili aj filmoví režiséri, v 60. rokoch hrala hlavnú úlohu vo filme Frona a spolu s Rudolfom Hrušínskym vo filme Naděje. Účinkovala aj v hudobných filmoch Kdyby tisíc klarinetů a Ta naše písnička česká.

V roku 1967 vyšla jej prvá LP platňa Hana Hegerová. V 70. rokoch vydala úspešné LP platne Recitál (1971), Recitál 2 (1974) a Lásko prokletá (1977). V 80. rokoch bola šesť mesiacov vo väzení, patrila medzi kritikov komunistického režimu. V roku 1983 sa vrátila na koncertné pódiá. V roku 1987 vydala album Potměšilý host. Z roku 2006 je výber najväčších hitov na dvojkompilácii Všechno nejlepší. V apríli 2009 vyšlo 2 CD s výberom piesní pod názvom Paběrky a pamlsky. Po dvadsiatich troch rokoch vydala v októbri 2010 nový štúdiový album s názvom Mlýnské kolo v srdci mém.

Pre zdravotné problémy ukončila v auguste 2011 koncertnú činnosť. Za úspešnú spevácku dráhu dostala Diamantovú platňu Supraphonu za jeden a pol milióna predaných platní. V septembri 2013 vydal Supraphon trojkompiláciu Hana Hegerová Zlatá kolekce 1957-2010. V októbri tohto roku vydal Supraphon k jubileu výpravný 10 CD Box, ktorý na ôsmich CD približuje jej českú albumovú tvorbu od roku 1966, doplnenú o dva premiérové disky, ktoré obsahujú nemeckú koncertnú nahrávku s verziami piesní doteraz nezverejnenými, a výber singlov a EP platní zo 60. rokov. Titul vychádza pod príznačným názvom Cesta s podtitulom Písně z let 1966 až 2016. V apríli 2013 bola povýšená na komandéra francúzskeho Rádu za zásluhy. Z rúk francúzskeho veľvyslanca Pierra Lévyho rád prevzal v zastúpení jej vnuk. Podľa veľvyslancovho vyjadrenia bol speváčke udelený za významný prínos k propagácii francúzskeho šansónu a francúzskej kultúry. V októbri 2014 jej prezident Českej republiky udelil Rád Tomáša Garrigua Masaryka I. triedy. Slovenský prezident Andrej Kiska jej v januári 2016 na Bratislavskom hrade udelil Rád Ľudovíta Štúra II. triedy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kráľ komikov Vlasta Burian sa narodil pred 130 rokmi

Kráľ komikov Vlasta Burian sa narodil pred 130 rokmi

7:32 09.04.2021Kultúra

Víťazstvom v anketách i svojou nehasnúcou popularitou Vlasta Burian neraz potvrdil, že titul "Kráľ komikov" nesie oprávnene. Jeho herectvo je nenapodobiteľné a vtipy, ktorými rozosmieval obecenstvo, doteraz nezostarli.

Česká spevácka hviezda Lucie Bílá slávi jubileum

Česká spevácka hviezda Lucie Bílá slávi jubileum

7:32 07.04.2021Kultúra

Lucie Bílá, najúspešnejšia česká speváčka skoro troch ostatných desaťročí, oslávi 55. narodeniny.

Jedinečný, všestranný český umelec Zdeněk Svěrák sa dožíva 85 rokov

Jedinečný, všestranný český umelec Zdeněk Svěrák sa dožíva 85 rokov

7:03 28.03.2021Kultúra

Spisovateľ, dramatik, scenárista, textár, ale aj divadelný, filmový a televízny herec Zdeněk Svěrák sa dožíva v nedeľu 28. marca 85 rokov.

Bílá, Farná a iní spomínajú na zosnulú šansoniérku Hanu Hegerovú

Bílá, Farná a iní spomínajú na zosnulú šansoniérku Hanu Hegerovú

19:49 23.03.2021Kultúra

České speváčky Lucie Bílá a Ewa Farná, ako aj český minister kultúry a iní spomínali na šansoniérku Hanu Hegerovú, ktorá zomrela v utorok vo veku 89 rokov.