• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
28°Bratislava

Po prepočte minimálnej mzdy cez PKS je na tom Slovensko horšie ako Rumunsko

  • 15:52 10.03.2021
  • Bratislava
Po prepočte minimálnej mzdy cez PKS je na tom Slovensko horšie ako Rumunsko

V tvrdení, že Slovensko má v roku 2021 najvyššiu minimálnu mzdu z krajín V4, vidia analytici niekoľko nepresností.

Minimálna mzda na Slovensku pre rok 2021 je na úrovni 623 eur. V Rumunsku je to 458 eur. Tá slovenská je teda v porovnaní s rumunskou o 20,7 % vyššia. Po prepočte cez paritu kúpnej sily (PKS) je však slovenská minimálna mzda o 14,4 % nižšia ako rumunská. Upozornili na to analytici z Asociácie sociálno-ekonomických analytikov.

V tvrdení, že Slovensko má v roku 2021 najvyššiu minimálnu mzdu z krajín V4, vidia analytici niekoľko nepresností. Prvým problémom sú podľa nich výmenné kurzy. Podľa aktuálnych dát Nadácie Hansa Böcklera má najvyššiu hodinovú minimálnu mzdu v regióne V4 Poľsko (3,64 eura) – Slovensko má hodinovú minimálnu mzdu na úrovni 3,58 eura.

Druhý problém vidia analytici v kúpnej sile obyvateľstva. Na porovnanie príjmov v krajinách s rozličnými výškami cenových hladín sa používa prepočet cez tzv. paritu kúpnej sily. Tak dospeli analytici k zhodnoteniu, že Rumunsko má síce minimálnu mzdu nižšiu ako Slovensko, jeho obyvatelia si však za ňu dokážu nakúpiť viac tovarov a služieb ako Slováci. „Ak povieme, že 458,07 eura je viac ako 623 eur, tak si možno niekto zaťuká na čelo, no toto tvrdenie je pravdivé. Rumun s minimálnou mzdou 458 eur si kúpi viac tovarov a služieb ako Slovák so 623 eurami,“ uzavrel analytik Ján Košč.

Ako podotkol docent Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Tomáš Želinský, v praxi sa stretáva s tým, že odporcovia minimálnej mzdy tvrdia, že úroveň minimálnej mzdy na Slovensku je nastavená prehnane vysoko. „Argumentujú napríklad tým, že minimálna mzda v Nemecku nedosahuje ani 40 % z priemernej mzdy, pričom na Slovensku je to až okolo 50 %. Zabudnú ale dodať, že zárobky v Nemecku sú oproti tým slovenským (v parite kúpnej sily) viac než dvojnásobné,“ porovnal Želinský. Dodal, že ak sa do úvahy berú len pracovníci v priemysle, priepasť medzi Slovenskom a Nemeckom sa ešte viac zvýši.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená

DNES - 13:52Ekonomické

Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá

DNES - 11:10Ekonomické

Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov

DNES - 10:46Ekonomické

Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska

DNES - 9:46Ekonomické

Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %

VČERA - 19:12Ekonomické

Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.