• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

  • 21:58 04.03.2021
  • Svet
Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

Bolo zistené, že zdravotníci s obezitou produkujú iba asi polovicu protilátok oproti zdravým ľuďom.

Nové zistenia naznačujú, že vakcína od Pfizer a BioNTech môže byť u ľudí s obezitou menej účinná. Talianski vedci zistili, že zdravotnícki pracovníci s obezitou produkovali len asi polovičné množstvo protilátok v reakcii na druhú dávku injekcie v porovnaní so zdravými ľuďmi. Mohlo by to znamenať, že ľudia s obezitou budú potrebovať ďalšiu dávku, aby im bola zabezpečená primeraná ochrana pred koronavírusom.

Predchádzajúce výskumy naznačujú, že obezita, ktorá je definovaná indexom telesnej hmotnosti (BMI) nad 30, zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19 o takmer 50%. Zároveň zvyšuje riziko hospitalizácie s COVID-10 o 113%.

Môže to byť preto, že ľudia s obezitou majú často iné základné zdravotné ťažkosti, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka typu 2, ktoré zvyšujú riziko pri COVID-19. No nadbytočný telesný tuk môže tiež spôsobiť metabolické zmeny, ako je inzulínová rezistencia a zápal, ktoré telu sťažujú boj proti infekciám.

Tento konštantný stav nízkej úrovne zápalu môže tiež oslabiť určité imunitné reakcie, vrátane tých, ktoré vysielajú B a T bunky a ktoré po očkovaní vyvolávajú ochrannú reakciu. Iný výskum ukázal, že vakcína proti chrípke je u ľudí s obezitou len polovične účinná v porovnaní s tými, ktorí majú zdravú váhu.

Nová štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, poskytuje prvé priame dôkazy o tom, že by sa podobný problém mohol vyskytnúť pri vakcínach Covid-19.

Aldo Venuti z Istituti Fisioterapici Ospitalieri v Ríme a jeho kolegovia hodnotili protilátkovú odpoveď po dvoch dávkach vakcíny Pfizer / BioNTech u 248 zdravotníckych pracovníkov. Sedem dní po podaní druhej dávky sa u 99,5% z nich vyvinula protilátková odpoveď. U ľudí, ktorí predtým prekonali COVID-19 bola táto odpoveď vyššia. Reakcia bola však utlmená u ľudí s nadváhou a obezitou. Autori štúdie uvádzajú:

„Pretože obezita je hlavným rizikovým faktorom pre morbiditu a mortalitu pacientov s Covid-19, je v tejto podskupine nevyhnutné naplánovať efektívny vakcinačný program. Aj keď sú potrebné ďalšie štúdie, tieto údaje môžu mať dôležité dôsledky na vývoj stratégií očkovania proti Covid-19, najmä u obéznych ľudí. Ak by naše údaje potvrdili rozsiahlejšie štúdie, dala by sa v tejto populácii prehodnotiť možnosť podať obéznym ľuďom ďalšiu dávku vakcíny alebo vyššiu dávku.“

„Vždy sme vedeli, že BMI je obrovským prediktorom slabej imunitnej odpovede na vakcíny, takže tento dokument je určite zaujímavý, aj keď je založený na pomerne malom predbežnom súbore údajov,“ uviedol Danny Altmann, profesor imunológie na Imperial College v Londýne. „Potvrdzuje to, že očkovaná populácia nie je synonymom pre imúnnu populáciu, najmä v krajine s vysokou obezitou, a zdôrazňuje nevyhnutnú potrebu dlhodobých programov monitorovania imunity.“

V samostatnej štúdii brazílskych zdravotníckych pracovníkov Altmann a jeho kolegovia ukázali, že opätovná infekcia Sars-CoV-2 bola tiež častejšia u ľudí s vysokým BMI a že mali tendenciu mať nižšiu protilátkovú odpoveď na pôvodnú infekciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, dailymail.co.uk, theguardian.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

Bežný liek na podporu pamäti pomáha liečiť glaukóm

20:34 18.04.2021Veda

Štúdia zistila, že kľúčom k liečbe zeleného zákalu môže byť aj tabletka, ktorú užívajú milióny ľudí na zlepšenie pamäti.

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

Vyšetrenie cholesterolu v krvi: Existuje lepší spôsob, ako určiť riziko infarktu

20:10 18.04.2021Veda

Nový test dokáže lepšie predpovedať riziko srdcového infarktu.

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

Očkovaním proti rakovine: Pomôže bezpečná personalizovaná vakcína

18:37 18.04.2021Veda

Vakcína individuálne prispôsobená pacientom ukazuje sľubné výsledky v prvých skúškach.

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

Tento bežný vírus môže pomôcť liečiť rakovinu

20:08 17.04.2021Veda

Vírusová terapia prináša nádej pre pacientov s neoperovateľnými nádormi.

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

NASA si vybrala Space X na dopravenie ľudskej posádky na Mesiac

6:50 17.04.2021Veda

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír oznámil, že v rámci programu Artemis, ktorého hlavným cieľom je obnovenie letov človeka na Mesiac, si vybral na spoluprácu súkromnú spoločnosť Space X.