• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Zadržiavate vetry? Tieto následky vás prinútia s tým prestať

  • 19:37 13.02.2021
  • Svet
Zadržiavate vetry? Tieto následky vás prinútia s tým prestať

Nie v každej situácii je vhodné si uľaviť, no dlhodobé zadržiavanie vetrov môže viesť k nepekným následkom. Čo si o tom myslia odborníci?

Hlasné vypúšťanie plynov je v spoločnosti neakceptované, čomu však nezodpovedá jeho medicínska funkcia. Zadržiavanie plynov v črevách nie je prospešné ani prirodzené a podľa lekára pôsobiaceho v britskom Národnom zdravotníckom systéme je dokonca až škodlivé.

Lekár, na TikToku známy ako doktor Faraz, vo videu zverejnenom na sociálnej sieti vysvetľuje, že v každom ľudskom organizme sa počas dňa hromadia plyny. Dospelý človek tak denne vypustí plyny o objeme takmer 500 mililitrov. V prepočte doktora Faraza je to 20 uľavení za deň.

Podľa Faraza by sme vetry nemali zadržiavať ani v nevhodných situáciách. Ak to urobíme, plyny sa pokúsia uniknúť z organizmu inak – väčšinou pomocou grgania. Lekár vymenoval aj ďalšie nepríjemné dôvody, prečo by ste sa nemali báť uľaviť si.

„Plyny sa prirodzene tvoria v tráviacom trakte ako odpadový produkt. V črevách sa miešajú spolu so vzduchom, ktorý prehĺtame pri jedení a pití. Ak budete zadržiavať vetry, môžete sa stretnúť s pálením záhy, nafukovaním a bolesťou,“ hovorí doktor Faraz.

@docfarazgp

##viral ##needtoknow ##fyp ##gas ##fart ##farts ##doctor ##doctors ##doctorsoftiktok ##patient ##advice ##poop ##smell ##breath ##medicine

♬ Sunset Lover - Petit Biscuit

Keď už viete, že zadržiavanie plynov je nebezpečné, možno sa vám zídu aj informácie o tom, ako sa vyhnúť plynatosti. Tenké črevo len ťažko spracúva umelé sladidlá, a preto ich trávi dlhšie, čo prispieva aj k tvorbe plynov. Preto sa im treba v čo najväčšej miere vyhnúť.

Pri zapáchajúcich vetroch sú vinníkom najčastejšie bielkoviny. Ak s tým máte problém, znížte ich príjem na 1 gram na 1 kilo vašej telesnej hmotnosti Ak teda vážite 70 kilogramov, denne by ste nemali prijať viac ako 70 gramov bielkovín. Pri konzumácii mäsa a iných potravín s vysokým obsahom bielkovín si vždy doprajte aj dávku zeleniny. V nej možno nájsť vlákninu, ktorá pomáha s trávením.

Čo sa týka alkoholu, obmedziť by ste mali najmä príjem vína, ktoré obsahuje množstvo sulfátov, a tak okrem plynatosti spôsobuje aj zápach. Pri nadmernej tvorbe plynov vám pomôžu aj prípravky s obsahom mätového oleja alebo mätový čaj, ktoré uvoľňujú črevá.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk, Video: tiktok.com/@docfarazgp
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.