Ako vplývajú elektronické cigarety na pamäť a myslenie

Vedci skúmali účinky e-cigariet na mozog.
Elektronické cigarety sa vyznačujú tým, že neprodukujú škodlivý dym, ktorý by mohol uškodiť pasívnym fajčiarom. Ľudia, ktorí ich však sami fajčia, môžu mať z e-cigariet takzvané zahmlené myslenie.
Štúdie publikované v akademických časopisoch Tobacco Induced Diseases a PLOSONE potvrdili, že fajčenie elektronických cigariet je spojené s problémami s pamäťou a sústredením.
Štúdie odhalili, že ľudia, ktorí fajčia e-cigarety majú trikrát až štyrikrát väčšie riziko zahmleného myslenia. Spoluautorka štúdie Dongmei Li uviedla, že fajčenie elektronických cigariet by sa nemalo považovať za bezpečnú alternatívu k fajčeniu tabaku.
Výsledky pochádzajú z dvoch národných prieskumov, ktoré zahŕňali takmer milión ľudí. V prieskumoch sa pýtali ľudí na fajčenie e-cigariet a akékoľvek problémy s pozornosťou, pamäťou a koncentráciou.
Najhoršia je kombinácia bežných cigariet s elektronickými
Obidve štúdie zistili, že fajčenie elektronických cigariet bolo spojené s väčšími problémami s duševnými funkciami. Najväčšie problémy mali ľudia, ktorí fajčili bežné cigarety aj e-cigarety.
Štúdia tiež zistila, že elektronické cigarety sú silnejšie spojené so zahmleným myslením, ak sa začnú fajčiť pred dosiahnutím veku 14 rokov. Pritom podľa prieskumu viac ako štvrtina študentov stredných škôl v roku 2019 vyskúšala elektronické cigarety.
Počet mladých ľudí, ktorí fajčia tieto cigarety je obzvlášť znepokojivý. Podľa vedcov je preto nutné zasiahnuť čo najskôr a programy prevencie až na stredných školách prichádzajú neskoro. Autori štúdie píšu, že dospievanie je kritickým obdobím pre vývoj mozgu:
"Počas dospievania sa mozog stále vyvíja a je zraniteľný voči neurotoxickým látkam, ako je nikotín. Predchádzajúce štúdie o kognitívnych účinkoch nikotínu zistili, že rané vystavenie nikotínu môže mať vplyv na vývoj mozgu v mladosti a viesť ku kognitívnym deficitom v neskoršom živote.“
Aj keď elektronické cigarety dostávajú do tela menej nebezpečných zlúčenín, poskytujú rovnaké alebo väčšie množstvo nikotínu.
„Za posledných pár rokov sa používanie elektronických cigariet podstatne zvýšilo a e-cigarety sa stali najpoužívanejším tabakovým výrobkom medzi mládežou,“ uviedli autori štúdie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.