• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Jeden z najtalentovanejších ľudí na svete mal pravdepodobne ADHD

  • 20:09 24.01.2021
  • Svet
Jeden z najtalentovanejších ľudí na svete mal pravdepodobne ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou zasiahla aj jednu z najtalentovanejších osobností histórie.

Leonardo da Vinci, ktorý je považovaný za univerzálneho génia, mal pravdepodobne ADHD. Ukázal to výskum publikovaný v akademickom žurnále Brain. Da Vinci vykazoval mnoho príznakov poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD), vrátane:

  • Neustáleho skákania z jednej úlohy na druhú
  • prokastinácie,
  • nedostatku spánku,
  • veľkej zvedavosti.

Toto sú niektoré z klasických príznakov ADHD, poruchy, ktorá ovplyvňuje telo aj myseľ. Úžasné výstupy da Vinciho v rôznych oblastiach vedy a umenia mohli byť čiastočne dôsledkom ADHD.

Je neuveriteľné, že da Vinci sám seba považoval za jedno veľké zlyhanie. Mohol to byť príznak depresie a úzkosti, ktoré môžu súvisieť s ADHD. Autori štúdie píšu:

„Podľa jeho prvého životopisca Giorgia Vasariho Leonardo zomrel s nárekom, že „urazil Boha a ľudstvo tým, že nepracoval na svojom umení tak, ako by mal.“

Portrét renesančného génia Leonarda da Vinci na výstave v Ríme. FOTO TASR/AP

Profesor Marco Catani, prvý autor štúdie, uviedol:

„Aj keď nie je možné stanoviť diagnózu post mortem u niekoho, kto žil pred 500 rokmi, som si istý, že ADHD je najpresvedčivejšou a vedecky prijateľnou hypotézou na vysvetlenie Leonardových ťažkostí s dokončením jeho diel.

Historické záznamy ukazujú, že Leonardo trávil nadmerný čas plánovaním projektov, ale chýbala mu vytrvalosť. ADHD by mohla vysvetliť aspekty Leonardovho temperamentu a jeho zvláštnej prelietavej geniality. “

Podľa vedcov tiež existujú dôkazy, že da Vinciho mozog fungoval inak. Bol ľavák a pravdepodobne dyslektik, so schopnosťou reči lokalizovanou na pravej strane mozgu (reč je u väčšiny ľudí lokalizovaný na ľavej strane mozgu).

To všetko je bežné u ľudí s ADHD. Blúdivá myseľ pravdepodobne podporila da Vinciho kreativitu v počiatočných fázach projektov, hoci to pravdepodobne sťažovalo jeho schopnosť ich dokončiť.

Catani, ktorý sa venuje poruchám vrátane autizmu a ADHD, uviedol:

"Prevláda mylná predstava, že ADHD je typické pre nevychované deti s nízkou inteligenciou, ktoré sú predurčené na problémový život. Naopak, väčšina dospelých, ktorých vidím na svojej klinike, uvádza, že boli bystré a intuitívne deti, no neskôr v živote sa u nich prejavili príznaky úzkosti a depresie, pretože nedosiahli svoj potenciál.

Je neuveriteľné, že Leonardo sám seba považoval za niekoho, kto v živote zlyhal. Dúfam, že prípad Leonarda ukazuje, že ADHD nesúvisí s nízkym IQ alebo nedostatkom kreativity, ale skôr s ťažkosťami s využitím prirodzených talentov. Dúfam, že Leonardovo dedičstvo nám môže pomôcť zmeniť niektoré stigmy okolo ADHD.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, academic.oup.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Nechutné tajomstvo sprchových kútov. Túto časť musíte hneď vyčistiť!

Video: Nechutné tajomstvo sprchových kútov. Túto časť musíte hneď vyčistiť!

DNES - 21:12Zaujímavosti

Sprchový kút je oveľa viac ako len sprchová hlavica a sklenená výplň dverí. Ste si istí, že pri upratovaní dôsledne čistíte každú jeho časť?

Zdravé makrely pomôžu so zrakom aj s cukrovkou. Ako si ich pripraviť?

Zdravé makrely pomôžu so zrakom aj s cukrovkou. Ako si ich pripraviť?

DNES - 17:16Zaujímavosti

V makrelách možno nájsť množstvo prospešných látok, spomedzi ktorých vynikajú najmä omega-3 mastné kyseliny bojujúce proti niekoľkým ochoreniam. Vyskúšajte tento lahodný recept na ich prípravu.

10 chutných a ľahkých receptov s tuniakom v konzerve

10 chutných a ľahkých receptov s tuniakom v konzerve

DNES - 11:57Zaujímavosti

Tuniak z konzervy nemusí na tanieri vyzerať nudne a opustene. Pripravte si z neho špecialitu, ktorá pohodlne nahradí obed, raňajky aj večeru.

Alexander je výrazne pracovitý

Alexander je výrazne pracovitý

DNES - 7:28Zaujímavosti

Mužské meno Alexander má grécky pôvod a v preklade znamená "obranca mužov". Nositeľov tohto nielen na ruskom území, ale aj na Slovensku zaužívaného mena, oslovujeme väčšinou Alex, Saša. Meniny oslavujú 27. februára.

Video: Toto sa stane, keď dáte chlieb do hnedého cukru

Video: Toto sa stane, keď dáte chlieb do hnedého cukru

VČERA - 21:34Zaujímavosti

Ak sa vám hnedý cukor v nádobe vyschne a zlepí sa do väčších kúskov, môžete ho zachrániť s týmto trikom.