• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.1.2021Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

102-ročná starenka bývala vedľa Hitlera. Z jej spomienok behá mráz po chrbte

  • 20:32 12.01.2021
  • Bristol
102-ročná starenka bývala vedľa Hitlera. Z jej spomienok behá mráz po chrbte

Žena židovského pôvodu nedávno prezradila, že pred druhou svetovou vojnou jej byt susedil s Hitlerovým. Teraz sa s verejnosťou podelila o detaily.

102-ročná Alice Frank-Stocková prežila 20. a 30. roky minulého storočia v Mníchove. Ide o obdobie tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny, z ktorej dodnes asi najviac rezonuje meno nacistického lídra Adolfa Hitlera.

Ako to už v živote býva, náhoda sa postarala o to, aby byt Frank-Stockovej susedil práve s tým Hitlerovým.

Záhadné úmrtie v Hitlerovom byte

Babička si v rozhovore pre britskú spravodajskú agentúru SWNS spomenula, že jedného dňa z jeho bytu na Prinzregentenplatz vynášali truhlu. Podľa mnohých sa v nej nachádzalo telo Adolfovej netere, Geli Raubalovej.

„Od kuchárky a ďalších sme počuli veľa klebiet,“ spomína Frank-Stocková. „Videli sme, ako z vchodu vynášajú truhlu. Myslím, že tam žila Hitlerova neter, ktorá neskôr zomrela. Veľa sa špekulovalo o tom, ako a kedy k tomu došlo. Myslím, že je pravda, že v truhle sa nachádzalo ženské telo,“ hovorí.

Raubalová bola polovičná neter Adolfa Hitlera a historici predpokladajú, že v roku 1931 vo veku 23 rokov spáchala samovraždu. K tomuto činu si pravdepodobne pomohla pomocou strelnej zbrane, ktorú vlastnil Hitler. Publikácia Vzostup a pád tretej ríše približuje, že Hitler svoju neter obmedzoval a neskôr tvrdil, že to bola jediná žena, ktorú kedy miloval.

Presná príčina úmrtia Raubaldovej sa nikdy nezistila a v akademickej obci je dodnes predmetom debát.

Na opere jej obsadil miesto

Frank-Stocková, ktorá v súčasnosti žije v zariadení pre seniorov v britskom Bristole, hovorí, že raz sa stretla s budúcim Führerom na opernom predstavení. Sedel pritom len niekoľko metrov od nej.

„Raz som šla na operu – lístky som dostala od školy, mala som sedieť v kráľovskom boxe,“ spomína Frank-Stocková. „Veľmi som sa na to tešila. Do divadla som prišla večer a pred boxom stáli esesáci. 'Tu nemôžete sedieť, choďte o dva boxy ďalej,' povedali,“ pokračuje Frank-Stocková, ktorá si teda našla nové miesto na sedenie. Keď sa počas predstavenia pozrela tam, kde mala pôvodne sedieť, v kráľovskom boxe uvidela Hitlera.

Americké Múzeum holokaustu pripomína, že jednotky Schutzstaffel, známejšie pod označením SS, boli pôvodne utvorené ako Hitlerova „osobná stráž“. Až pod vedením Heinricha Himmlera sa vypracovali na elitnú nacistickú bojovú jednotku, ktorá mala pod dohľadom aj bezpečnosť a sledovanie.

Bála sa ho celá bytovka

Hoci sa Frank-Stockovci s rodinou Hitlera často nestretávali a mladý Fuhrer ešte neprevzal moc v krajine, celá budova sa ho bála.

„Mali sme skvelú staršiu kuchárku, katolíčku, ktorá bola veľmi proti Hitlerovi,“ hovorí Alice. „Raz prešla okolo jeho fotografie zavesenej v ráme na stene, a povedala: 'Áno, toho lotra by mali zavesiť, ale nie takto!'“ Alice jej na to odpovedala: „Všetkých nás dostaneš do koncentračného tábora.“

Od jej pobytu v Mníchove prešli desiatky rokov, a ani za tento dlhý čas Frank-Stocková neprišla na to, čo by povedala Hitlerovi, keby ho dnes stretla. „Nechcela by som sa s ním rozprávať, pretože voči nemu cítim silné emócie – nedalo by sa mi,“ myslí si.

Hitler býval v budove, ktorá sa zároveň stala rodiskom Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany, až do roku 1934, keď sa stal kancelárom a začal tráviť čas vo vile neďaleko obce Berchtesgaden. Byt na Prinzregentenplatz potom navštevoval málokedy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nypost.com, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počas online rozhovorov sa vyhnite zapínaniu kamery. Dôvod vás prekvapí

Počas online rozhovorov sa vyhnite zapínaniu kamery. Dôvod vás prekvapí

DNES - 8:16Zaujímavosti

Častejšie používanie internetu v rámci každodenného života má svoje výhody aj nevýhody. Stačí malá zmena, a môžete tým výrazne pomôcť životnému prostrediu.

Drahomíra je zdvorilá, Sára má veľký šarm a Mário je vytrvalý

Drahomíra je zdvorilá, Sára má veľký šarm a Mário je vytrvalý

DNES - 6:25Zaujímavosti

Nositeľky ženských mien Drahomíra a Sára, ako aj nositelia mužského mena Mário oslavujú meniny 19. januára.

Video: Otec chcel chrániť deti pred kengurou, takúto reakciu však nečakal

Video: Otec chcel chrániť deti pred kengurou, takúto reakciu však nečakal

VČERA - 22:01Zaujímavosti

Muž nechcel, aby sa kengura priblížila k deťom. Tá však z obrany prešla do ofenzívy.

Video: Z dievčiny si uťahovali, či pozná Metallicu, keď ju má na tričku. Takto ich umlčala

Video: Z dievčiny si uťahovali, či pozná Metallicu, keď ju má na tričku. Takto ich umlčala

20:42 17.01.2021Zaujímavosti

Dievčinu vyzvali, aby menovala aspoň tri piesne od kapely Metallica. Takto všetkých ohromila.

Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

9:27 17.01.2021Zaujímavosti

Jednoducho sa pripravuje, je zdravá, dokonale zasýti, obsahuje menej kalórií a je aj lacnejšia. Existuje vôbec dôvod, prečo ste ešte nevyskúšali karfiolovú ryžu?