• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali prvého človeka

  • 10:09 04.01.2021
  • Londýn
Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali prvého človeka

Brian Pinker, 82-ročný britský dôchodca, sa v pondelok stal prvým človekom na svete, ktorého zaočkovali proti koronavírusu vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca. Vakcínu mu podali v Churchillovej nemocnici v britskom meste Oxford, informovala agentúra AFP.

Som veľmi rád, že dnes dostanem vakcínu proti COVID-19 a som naozaj hrdý na to, že je to tá, ktorú vyvinuli v Oxforde,“ uviedol bývalý manažér údržby Pinker, ktorého cituje agentúra DPA. Vakcínu mu podali o 07.30 h miestneho času (08.30 h SEČ), uviedla Národná zdravotná služba (NHS).

Spomínanú očkovaciu látku schválil britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA) v stredu 30. decembra. Oproti vakcíne od konzorcia Pfizer-BioNTech, ktorú Británia používa od 8. decembra, je táto vakcína lacnejšia a môže sa skladovať v bežnej chladničke namiesto ultrachladného prostredia (-70 stupňov Celzia).

Británia má k dispozícii 530.000 dávok novej vakcíny, pričom k 700 aktívnym vakcinačným centrám pridajú v najbližšom týždni stovky ďalších takýchto stredísk v nemocniciach i lekárskych ordináciách, avizovala ešte cez víkend NHS.

Cieľom Británie je čo najskôr zvýšiť kapacity na podanie vakcíny dvom miliónom ľudí za týždeň. „Dúfame, že budeme môcť (zaočkovať) desiatky miliónov ľudí v priebehu najbližších troch mesiacov,“ povedal britský premiér Boris Johnson.

Na rozdiel od iných krajín plánuje Británia podávať druhú dávku oboch vakcín (od Pfizer i AstraZeneca) namiesto 21 dní až 12 týždňov po prvej, aby urýchlila imunizáciu čo najväčšieho počtu ľudí.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov

Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov

DNES - 8:43Zahraničné

Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone

DNES - 8:17Zahraničné

Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady

DNES - 8:04Zahraničné

Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli

DNES - 6:54Zahraničné

Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine

DNES - 6:51Zahraničné

Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.